2020.10.20. 18:00
Mi magunk alatt (is) vágjuk a fát
Az ember hatása a klímaváltozásra már a kőkorban elkezdődött – hívja fel figyelmünket a miskolci kiállítás.
Forrás: ÉM
Csütörtökön megnyílt A sziklától a kőbaltáig, az erdőtől a sivatagig című kiállítás a Miskolci Galéria Rákóczi-házában. A kilencedik állomásán járó vándorkiállítás az ember és a természet kapcsolatát hivatott bemutatni legelső eszközeink történetén keresztül.
Üzenet az embernek
Az első kőbaltával az első fát kivágva indultunk el a fejlődés útján, ennek a végén pedig meg kell kérdeznünk magunktól: fákat fogunk ültetni, vagy erdőirtással a sivatagokat gyarapítjuk? – ezt az üzenetet hordozza az Európa-szerte több mint tíz intézményből, magángyűjtőtől beszerzett lelet, melyek növényi képekkel díszített molinóerdőben tekinthetők meg.
Kőzetek és fafajták
A látogatók megismerhetik a kőkori ember számára rendelkezésre állt kőzeteket, fafajtákat, azok legkülönfélébb felhasználási módjait. A csiszolt eszközök előtti pattintott kövektől kezdve a fémből készült tárgyakig nyomon követhető az emberi kultúra, új-guineai kép- és filmanyaggal illusztrálva, mely az 1980-as években készült, ezzel is jelezve, hogy az ősi mesterségeket korunkig űzik.
A kiállítást fogadó városként Miskolc azért is különleges szerepet kaphatott, mivel szép számmal kerültek elő erről a környékről is kőkori leletek. Köztük a kiállítás anyagában is megemlített három pattintott kőeszköz, melyek Bársony János miskolci tiszti ügyész háza alapozásakor, csaknem 130 éve kerültek elő. Az ebből Herman Ottó által 1893-ban megírt tanulmány bizonyította be elsőként, hogy a jégkorban jelen volt az ember a Kárpát-medencében.
Végső tanulság
A kőkori és ezzel párhuzamosan a mai ember hatása környezetére kiemelt jelentőséggel bír a kiállítás üzenetében. Tanulságként levonható, Antoni Judit, a kiállítást megnyitó régész, kurátor szavaival élve: magunk alatt vágjuk a fát.
A kiállítás 2021. február 7-ig tekinthető meg a Rákóczi-házban.
(A borítóképen: Nyomon követhető az emberi kultúra)