2021.01.21. 15:00
Kapjanak figyelmet a fák
Ha már kellemesre fordul ismét az időjárás, akkor használjuk ki a fák érdekében.
Fotó: Shutterstock
Még éjszakára sem jósolnak fagyokat a következő napokra, napközben pedig januárhoz képest kifejezetten jó időnk lesz, ez pedig különösen alkalmas arra, hogy figyelmet fordítsunk a kertünkben, udvarunkon álló fákra.
A gyümölcsösben megkezdhetjük az idősebb csonthéjasok és bogyósok metszését. Főleg a ritkításra és az ifjításra alkalmas ez az időszak. A repedezett, elhalt kérget kaparjuk le. Ügyeljünk, ne sérüljön a fiatal kéreg. A kéreg repedéseiben kártevők, kórokozók telelnek át, ezért terítsünk a törzs alá ponyvát vagy fóliát, hogy a leszedett kérget össze tudjuk gyűjteni.
Fontos feladatok
Lekenhetjük a fák törzsét mésztejjel, hogy megvédjük az erős téli napsugárzástól. Kisebb lesz így a hőmérséklet-ingadozás, a fa kérge pedig nem reped be. Vágjuk ki az idős, beteg, terméketlen gyümölcsfákat, mert állandóan jelenlévő fertőzésveszélyt jelentenek a mellettük lévő fákra. Vágjuk le a sérült, letört, fertőzött (monília, tűzelhalás, vértetű, pajzstetvek, szúbogarak) károsítókkal fertőzött, elszáradt ágakat. A levágott részeket minél előbb semmisítsük meg.
A moníliával fertőzött gyümölcsmúmiákat szedjük le, égessük el. A kórokozóktól megtámadt vesszőket az egészséges részig vágjuk vissza. (Virágzáskor ez már késő lehet.) A sebeket kezeljük például Fagél, Fadoktor anyaggal. Fertőtlenítsük a fűrészt, ágvágó ollót.
Az idő még megfelelő arra is, hogy átnézzük a kerítést, ha szükséges, javítsuk. Ez különösen a vadjárta helyeken fontos.
Minden zárat, ajtópántot, hasonló mozgó alkatrészt olajozzunk, zsírozzunk, hogy a télen ne rozsdásodjanak. Erre a gépzsír a legalkalmasabb, tartósabb, mint az olajozás. A függő lakatokra bőrből, műanyagból helyezzünk „tasakot”, hogy a tél folyamán ne érje nedvesség.
(A borítóképen: Vágjuk le az elszáradt ágakat, vesszőket)