2021.05.16. 18:35
Szerzetesből lett vértanú
Kedden ünnepeltük Boldog Salkaházi Sára, felvidéki magyar apáca emléknapját.
Fotó: Olvasónktól
A kassai születésű Boldog Salkaházi Sáráról (1899–1944) május 11-én, születésnapján emlékezik meg a katolikus egyház. Életét újságíróként, íróként kezdte, majd a Szociális Testvérek Társasága szerzetesrend tagja lett. A nyilas rémuralom idején közel száz magyarországi zsidót mentett meg, amiért kivégezték. Az időseket támogató Salkaházi Sára Miskolc Program szintén az ő nevét viseli.
Fordulatot vett az élete
– Novelláiból, kiadatlan könyvéből, naplójából, leveleiből sok mindent tudunk Salkaházi Sáráról – mondta dr. Németh Emma, a Szociális Testvérek Társasága elöljáró-helyettese. – Nemcsak a történelmi körülmények, hanem saját belső harcai miatt is sok nehézségen ment keresztül. Szenvedélyes, kolerikus alkat volt. Az a kép él róla a köztudatban, hogy ő egy kocsmázó, cigarettázó újságíró, aki szereti, ha a cigány a fülébe húzza a nótáját. Ezzel együtt elkötelezett hívő volt, naponta járt szentmisére, de tíz éven keresztül vívódott, hogy elfogadja szerzetesi elhívását. A Szociális Testvérek Társasága kassai letelepedése alkalmából 1928-ban egy szociális és népjóléti tanfolyamot szervezett, ahová a társadalmi visszásságok iránt érdeklődő Sára is elment. Egészen otthon érezte magát itt, és egy évre rá jelentkezett a szerzetesrendhez. 1929 pünkösdjén, 30 évesen kezdte meg noviciátusát, azaz rendi tanulóidejét. Elsősorban a betegekért, a gyengékért és a rászorulókért ajánlotta fel hivatását. Életpéldája azt mutatja meg, hogy bárki eljuthat az életszentségre.
A boldoggá avatási eljárás során dokumentumokkal kellett alátámasztani Sára testvér életútját.
– Rendünk 1996-ban kezdeményezte Salkaházi Sára boldoggá avatását, amit XVI. Benedek pápa 2006 tavaszán írt alá és szeptember 17-én, a Szent István-bazilika előtti téren hirdettek ki. Korábban erre nem volt lehetőség, mert a szerzetesrendek hazánkban 1950-től, a múlt rendszerben csak illegalitásban működhettek. Sára testvért 1944. december 27-én lőtték a Dunába, de a teste nem került elő. A zuglói nyilasper dokumentumaiban írnak róla, és megemlítik, hogy mielőtt meghalt, egy hatalmas keresztet vetett. Az esetet vele együtt halálra ítélt szemtanú igazolta, egy zsidó fűtőfiú, aki a kivégzés előtt egy pillanattal a vízbe vetette magát, és kiúszott. A Salkaházi Sárát zsidómenekítés miatt feljelentő nő ellen a háború után eljárás indult, amelynek anyagai szintén rendelkezésre álltak – számolt be Emma testvér.
Sára testvér lelkisége az őt befogadó szerzetesrend szellemiségét tükrözi.
– Az 1923-ban, Slachta Margit által alapított, pápai jogú Szociális Testvérek Társaságára jellemző, hogy nem vonul ki a világból. Lelkiségünk Szent Benedek regulájára épül, és 80 fővel jelenleg a legnagyobb női szerzetesrend vagyunk Magyarországon. Erdélyben, Szlovákiában, Kubában és az USA-ban Buffalóban van még jelen a társaság. Az elesettek gyámolítása mellett a Szentlélek tiszteletét is fontosnak tartjuk, ezért a pünkösd a legnagyobb ünnepünk, amikor a testvérek fogadalmat tesznek. A rendnek nem lehetnek saját intézményei, tagjainak nincs habitusa, azaz szerzetesi öltözéke, és civil munkát vállalnak. Igyekszünk a közvetlen környezetünkben változást elérni, az emberek mindennapi életén könnyíteni és hozzásegíteni őket Isten megismeréséhez, az örök élethez. Foglalkozásunkat a társadalom minden területén gyakoroljuk, a hitoktatástól kezdve az egészségügyön keresztül a szociális szférán át az oktatásig vagy közigazgatásig – számolt be a rend elöljáró-helyettese.
A tavalyi ünnepséghez hasonlóan, idén is online tartották Boldog Salkaházi Sára ünnepét.
– Este hétkor kezdődött imaestünk élő közvetítése, ahol Sára testvér közbenjárását kérjük sokakért, akiket a szívünkön viselünk, és akik imáinkat kérték gyógyulásért, gyermek születéséért, vagy más szándékra. Korábbi években Budapesten az Örökimádás templomban, Erdő Péter bíboros mutatott be szentmisét a tiszteletére. Ezt kétórás szentségimádás és imádság követte. Az a tapasztalatunk, hogy ilyenkor tényleg nyitva van az ég. Többen visszajeleztek, hogy az imádságaik meghallgatásra találtak – osztotta meg a szerzetestestvér.
(A borítóképen: Salkaházi Sára. A festmény Fecske Orsolya testvér munkája.)
Salkaházi Sára Miskolc Program
A Salkaházi Sára Miskolc Programot a helyi nyugdíjasok megbecsülésére, anyagi támogatására indította el 2014 júniusában a város akkori vezetése. A résztvevők évi egyszeri tízezer forintos juttatásban részesülnek, és számos kulturális és közösségi eseményt szerveznek számukra. A Salkaházi Sára Miskolc Program Alapítvány tavaly nyáron megválasztott elnöke, Hubay György országgyűlési képviselő (Fidesz–KDNP) elmondta, hogy a pandémia miatt 2020-ban elmaradtak a rendezvényeik. A további programtervükkel és az alapítvány új vezetésével kapcsolatban a nyári időszakban sajtótájékoztató keretében adnak majd hírt.