2021.07.01. 19:45
Az ivartalanítást ajánlják
Akciók szervezésére ösztönzi az Országos Ivartalanítási Program a településvezetőket.
Fotó: Olvasónktól
A Magyar Falu Program keretében meghirdettek egy, az önkormányzatok számára hasznos állatvédelmi – ivartalanítást támogató – pályázatot. Ez jó lehetőség a vakvilágba születő hobbiállatok számának csökkentésére, illetve a felelős állattartás egyéb vetületeinek támogatására – írja közleményében az Orpheus Állatvédő Egyesület. Seres Zoltán, az egyesület elnöke kéri a kistelepülések vezetőit, hogy éljenek a támogatási lehetőséggel, és hozzanak létre települési szinten kisállat-szaporulatot csökkentő állatvédelmi ivartalanítási akciókat.
Kevesebb kóborka legyen
„A kedvencek szabályozás nélküli szaporítása vagy igénytelen tenyésztése azt eredményezi, hogy sokkal több állat születik, mint amennyire a felelős állattartói bázis igényt tarthat. Tehát nincs annyi gazdijelölt, mint amennyi kutya és macska utód jön a világra. A felelőtlen állattartók az állattartással sok esetben felhagynak, a négylábúakat továbbadják vagy utcára dobálják. Az elhagyott vagy kitett, gazdátlan állatok tovább szaporodhatnak, de legtöbbször utcán, kínok között pusztulnak el. Ennek megakadályozására jött létre az Országos Ivartalanítási Program (OIP), amelyet a települések önkormányzatai támogathatnak” – olvasható a program internetes felületén.
Leleményes kutyacsábítók
– A legjobb annak az utcára dobott, kóborrá váló házi kedvencnek, amelyik meg sem születik – mondta Seres Zoltán. – Sajnos a felelőtlen szaporítások miatt a gazdátlan állatokkal kapcsolatos teendők végeláthatatlan terhet rónak az állatvédőkre. Célunk az állatok szenvedésének csökkentése és a felelős állattartói kultúra elterjesztése, illetve a későbbiek folyamán a prevenció fenntartása. A felelős tartás és ivartalanítás révén csökkenteni lehetne a feleslegesen megszülető egyedek számát. Viszont ha ez elmarad, a párzás a legváratlanabb szituációkban is megtörténhet. Például, ha a bolt előtt kikötve hagyjuk a kutyát. Sőt kerítésen át vagy portán belül is. Az ebek akár 3 méteres kerítést is képesek átugrani, ha szaporodásról van szó. A kanok sokszor tucatszámra fedezik így be a szukákat, majd dolguk végeztével hazaszöknek.
Szakmai segítséget nyújt
Az Orpheus Állatvédő Egyesület igény szerint szakmai tanácsokkal, stratégiai megoldásokkal segíti az állatvédelmi forrásokat igénybe vevő településeket, hogy a felelős állattartás minél szélesebb körben elterjedhessen. A szervezet komoly erőfeszítéseket tesz az emberek állatvédelmi tudatosságát segítő szemlélet formálására, amelyet előadásokkal, információs anyagokkal, kiadványokkal egészít ki – tudtuk meg. A pályázat részleteit itt tekinthetik meg.
(A borítóképen: Gazdára váró kiskutyák)