2 órája
Újabb részletek a Bükk-hegységben talált legendás tárgyól - képekkel
Egy legendás nap legendás lelete. Monyók Kristóf önkéntes régész volt a Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztálya által rendezett régészeti nap hőse. Középkori kard volt a zsákmány.
Munkában a kereső
Forrás: HOM
Monyók Kristóf és társai számára igazi ünnepnap volt 2024. október 23-a, a nemzeti ünnep napja, hiszen erre a napra hirdetett közösségi régészeti fémkeresőzést a Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztálya és a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézete. Monyók Kristóf önkéntes zsákmánya egy középkori kard volt, amelyeben a fémkereső volt a segítségére.
A régészeti napon a Bükk-hegység ismert helyére, a Kék-mezőre vezetett a csapat útja. A szükséges eszközök fémkereső műszer, ásó, GPS eszköz, amely képes helyadatot felvenni és toll voltak.
A fémkeresőzés eredményéről a boon.hu a Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztálya közösségi oldalán közzétettek alapján számolt be.
Középkori kard: ezt találták a régészeti napon
"Köszönjük a megtalálónak, Monyók Kristófnak és minden résztvevőnek, Csízi Szabolcs, Fazekas Soma, Ináncsi Szabolcs, Juhász László, Kapczár Tamás, Ladmaczi Szilárd, Németh László, Pethő József, Révész István, Svábenszki Imre és Varga Zsolt önkéteseknek, akik velünk tartottak a Herman Ottó Múzeum október 23-ai közösségi régészeti napján."
A fémkeresőzés eredményeként találta meg a meglehetősen rozsdás kardot a föld mélyén Monyók Kristóf. A szakértő régészek a következőt mondják a leletről:
Az alakja és hossza alapján 15. századinak véljük, de a tisztítást követően tudunk majd biztosat mondani.
Az bizonyos, hogy a Bükk-hegység ezen részén gyakran fordultak meg a középkorban katonai csapatok, így a kard mindenképpen érdekes lelet. Megtalálásához viszont szerencsére is szükség volt.
Így régészkedtek a Bükkben az önkéntesek
Fotók: Herman Ottó MúzeumÍgy találták meg a középkori kardot a Bükkben
Fotók: Herman Ottó MúzeumŐk segítették az önkénteseket
A fémkereső műszeres terepbejárást a Herman Ottó Múzeum Régészeti Osztályának munkatársai - Fölföldi Boldizsár, Galkó József, Hortobágyi Viktor Lajos, Orosz Vince - által vezetett A régi út projekt keretén belül zajlott. A kutatást segítették a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézet közösségi régészeti programjának önkéntesei, Bakos Gábor régész, közösségi régészeti referens jóvoltából.