2021.09.04. 19:30
Elengedésre tanít a költő
Legújabb verseskötetében számadást készített életével és a világ problémáival B. Mester Éva.
Forrás: Olvasónktól
Könnyűvé válni című negyedik kötetét dedikálta az arnóti költő a 92. Ünnepi Könyvhéten szeptember 2-án, Miskolcon. Az alkotó könyve korábbi verseihez hasonlóan az Irodalmi Rádió kiadásában jelent meg, augusztus 20-án. A kötetbemutatót a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár rendezi majd, valószínűleg október elején.
A versírás kapaszkodó
– Nagy ajándék, hogyha az ember hetvenéves kora fölött újabb kötetét tarthatja a kezében, mert nem tudom, hogy van-e még bennem egy ötödik – osztotta meg B. Mester Éva. – Az alkotás címe a fölösleges terhektől való megszabadulásra és kicsit a számvetésre, elmúlásra is utal. A hátlapon szereplő címadó vers csak később íródott meg mindehhez. Nyolcadik gyermekként születtem, és a testvéreim közül már csak egyetlen bátyám él. A szüleim és a férjem szintén elhunytak. Így sokat kellett már búcsúzkodnom, és azt érzem, hogy magam is kifelé megyek az életből. Két héttel ezelőtt pedig összetört a vadonatúj autóm, úgyhogy gyakori, hogy el kell engednem valakit vagy valamit.
– A versírás azonban az enyém, egy kapaszkodó, ami itt tart, és amit nem vehetnek el tőlem. Azt gondolom, hogy témafelvetése miatt főleg az idősebb, érettebb korosztály fogja értékelni a könyvet, amely velem együtt már készülődik rá, hogy egyszer el kell menni.
Az élet szépségeiről
A humor, de a társadalomkritika is megjelenik a kötetben.
– A formát tekintve általában a kötött versformákat, a ritmust és a rímet kedvelem, de néha szabadverseket is írok. Az eddigiekhez képest talán a pandémia jelent újdonságot a kötetben. Szorongással telt ez az időszak, amitől a járványról szóló költemények sem mentesek. Emellett kritikusan reflektáltam bizonyos társadalmi jelenségekre, ami korábban kevésbé volt jellemző rám. Ugyanakkor szelíd humorral írok a mindennapok apró történéseiről. Ebben az utolsó életszakaszomban arra rendezkedtem be, hogy igyekszem megkeresni az életben a szépet, a jót és az értékeset. A diósgyőri Tündérkertről írt költeményem például kifejezetten erről szól. Valamint Kisgergely Vilmosné dr. Kozma Rózsa Pitypang című képe a borítón is ehhez kapcsolódik. Mind a négy kötetemhez Fridél Lajos egri művész adott grafikákat, akinek több száz rajza van. A könyv készítésének azt a fázisát szerettem a legjobban, amikor illusztrációkat válogattam a versekhez. Annak ellenére, hogy ezek már korábban elkészültek, mint a versek, némelyik tökéletesen megragadja egy-egy adott alkotás hangulatát. Orosz Margit bánhorváti költőnő pedig ajánlást írt a könyvhöz – mutatta be művésztársait a költő.
Őszi dedikálások
Több pozitív visszajelzés érkezett az alkotásokra.
– Néhány versem a kötetből már korábban is olvasható volt az interneten, amelyekre rengeteg like-ot kaptam. Viszont a teljes könyvet egyelőre főként még csak családtagok olvasták. Azonban hamarosan bemutatom az Irodalmi Rádió többi tagjának is Budapesten, és ottani ismerőseimnek, rokonaimnak. Később, ha sikerül egyeztetnem a megyei könyvtárral, akkor szeptember végén vagy október elején lesz kötetbemutatóm, ahol dedikálni is fogok. Lehetséges, hogy Arnóton, ahol már 35 éve élek, szintén rendezünk egy külön alkalmat. Emellett meghívást kaptam Mezőcsátra az Országos Könyvtári Napokra, október 4-től 10-ig – tudatta az alkotó.
(A borítóképen: Kötetéből olvas fel B. Mester Éva)