Tanácsok a gazdiknak

2024.11.11. 09:00

Kutya a lakásban: ezekre kell figyelni

Egy eb tartása bizony nagy felelősség, ha pedig a lakásban fog élni a kutya, nem árt több dologra odafigyelni.

A kutya a legjobb barátunk, ha jól és okosan bánunk vele

Fotó: Getty images

Tippekkel segít a kezdeti gondolattól a kutya szőrének ápolásáig a life.hu. Ha úgy döntünk, szeretnénk kutyát tartani a lakásban, érdemes tájékozódni az adott fajtáról. Nézzük meg, hogy mennyi élelmiszerre van szüksége és azt is, hogy mekkora mozgásigényű a kutya. Az alacsony mozgásigényűek számára ideálisabb lehet lakásban élni, de számukra is fontos, hogy sétáltassuk őket. Amennyiben sportos életet élünk és képesek vagyunk kedvencünket naponta két-három órán át elfoglalni, választhatunk akár nagyobb mozgásigényű négylábút is. Ha türelmetlenebbnek érezzük magunkat, igyekezzünk olyan fajtát választani, amelyik intelligens és könnyen tanítható. Az engedelmesség ugyanis nagyon fontos a lakásban tartott ebek esetében. 

kutya
A lakásban tartott kutya ruhát igényel, ha hideg időben sétáltatjuk
Fotó: boon

Mit szól majd a szomszéd, ha kutya költözik hozzánk?

Amennyiben olyan lakásban élünk, ahol vékonyak a falak és könnyen áthallatszódhat minden hang, akkor érdemes tájékozódni arról is, hogy mennyire hajlamos a választott fajta az ugatásra. Érdeklődjünk, mennyire zavarná a szomszédokat, ha időnként hallanák a kutyust. Ha albérletben lakunk, kérdezzük meg a főbérlőt, hogy megengedi-e az állattartást.

Miután hazahoztuk a kiválasztott kutyust, fordítsunk elég figyelmet a nevelésére és legyünk következetesek. Ha nem akarjuk, hogy később a kanapéra ugorjon, akkor kölyökként se engedjük meg neki. Tanítsuk meg különféle parancsokra, mint amilyen a „marad” és a „gyere”, ezzel elérhetjük, hogy bent maradjon egy másik szobában, miközben takarítunk és csak akkor jöjjön ki, amikor hívjuk.

A kutyatartás során lényeges szempont, hogy meghatározzuk, ki a vezér a háznál és értessük meg kedvencünkkel, hogy a mi szabályainkat kell követnie. Érdemes kijelölni, hogy a lakásban hova mehet a kutya és melyik az a helyiség, ahová már nem szabad beosonnia. Térelválasztó hálóval éles határokat jelölhetünk ki és egyúttal megakadályozhatjuk, hogy mégis átlépje azokat. 

Legyen szobatiszta

Érdemes minél előbb szobatisztaságra nevelni a kedvencünket, így később elkerülhetjük a kellemetlen helyzeteket. A lakásban tartott kutyák esetében különösen fontos a rendszeresség kialakítása, ugyanis a szervezetük így tud alkalmazkodni egy ürítési rutinhoz. Ezért érdemes minden nap azonos időpontban etetni őket és mindig ugyanakkorra időzíteni a sétát, hogy megtanulja, mikor végezheti el a dolgát. 

Tegyük otthonossá

Mérjük fel, mennyire ideális a lakásunk arra, hogy háziállatot tartsunk benne és igyekezzünk otthonunkat minél inkább kutyabaráttá tenni. Alakítsunk ki számára egy biztos pontot, ami az ő állandó helye lehet, így jobban érezheti magát. Tegyük oda a fekhelyét, aminek a közelébe kirakhatjuk az etető-és itatótáljait, illetve a játékait is. Kedvencünk szívesebben tér vissza az adott helyre, ha a számára fontos tárgyakat ott találja. 

Ha egyedül van otthon

A kutya nevelése azért is fontos, mert ezen múlhat, hogy fegyelmezetten fog-e viselkedni akkor is, amikor egyedül hagyjuk a lakásban. A kennelhez szoktatás is megoldás lehet, amit érdemes kölyökkorában elkezdeni. Ha a jutalomfalatokat a ketrecben adjuk neki oda, pozitív élményhez fogja kötni a bent tartózkodást. Így rövid ideig jól érezheti magát benne kedvencünk, amennyiben arról is gondoskodtunk, hogy elég nagy és kényelmes legyen számára a hely. 

Tartsuk tisztán!

A lakásban tartott kutyák esetében a tisztaság kiemelten fontos, hiszen az utcáról élősködőket hozhatnak be, ráadásul a padlót is összekoszolhatják a mancsaikkal. Fürdessük őket rendszeresen, így a kellemetlen szagokat is elkerülhetjük. Arra azonban ügyeljünk, hogy maximum hetente egyszer mosdassuk meg őket. A túl sok fürdetés ugyanis veszélyes lehet számukra, hiszen eltávolíthatjuk vele a bőrük természetes védőrétegét.

A kutyusok sok szőrt hagyhatnak maguk után, ezért érdemes őket fésülni. Azt, hogy ezt hányszor ajánlott megtenni, a kedvencünk szőrzettípusa dönti el, a hosszú szőrű ebek esetében ezt gyakrabban is megtehetjük. 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában