2011.07.11. 13:31
Az olcsó földár nem véletlen
Debrecen - Az elaprózott birtokszerkezet méretgazdaságossági problémákat okoz.
Debrecen - Az elaprózott birtokszerkezet méretgazdaságossági problémákat okoz.
Valóban sokkal olcsóbb a termőföld Magyarországon, mint Nyugat-Európában? Mi köze az elaprózott birtokszerkezetnek a földárakhoz? Az FHB elemzése azt vizsgálta, hogy több mint hét évvel Magyarország uniós csatlakozása után miért vannak még mindig hatalmas különbségek a földárakban.
Életképes legyen!
Az uniós támogatások, valamint birtokpolitika mögött meghúzódó legfőbb megfontolás az, hogy életképes birtokok jöjjenek létre, gazdasági és élelmiszerellátás-biztonsági szempontokat is szem előtt tartva. Márpedig Magyarországon a rendszerváltást követő földprivatizációs folyamat eredményeként a gazdaságok közel 90 %-a 5 hektárnál kisebb területet birtokol, de Szlovákiában és Romániában ez az arány még ennél is rosszabb. Pontosan ez az egyik oka az itteni olcsóbb földáraknak.
Az új tagállamok csatlakozásakor a nyugat-európai termőföldárak az új tagállamokban tapasztalt áraknak akár több tízszeresét is elérték. Több új tagállam - köztük Magyarország - emiatt a csatlakozáskor derogációval élt, és a spekulációt elkerülendő a csatlakozás időpontjától számított hét éves (Lengyelország esetében 12 éves) időtartamra korlátozta a külföldiek tulajdonszerzését saját termőföldpiacukon. A magyar derogáció 2011 tavaszán járt volna le, a magyar kormány azonban nemrégiben elérte, hogy Brüsszel 2014 elejéig kitolja a korlátozások feloldásának határidejét.
Más oka is van
Az FHB tanulmánya szerint a nyugat-európai áraktól messze elmaradó közép-kelet-európai termőföldárak azonban nem magyarázhatók kizárólag a külföldiek földvásárlását korlátozó szabályokkal. Az alacsony árak háttérében olyan közös jellemzők állnak, mint az elaprózott tulajdoni szerkezet vagy az intenzívebb gazdálkodást igénylő művelési ágak viszonylag alacsony aránya. Termőképesség tekintetében ugyanakkor a közép-kelet-európai országok nem mutatnak akkora elmaradást a nyugat-európaiakhoz képest, mint ahogy azt a termőföldárak sugallják. Magyarországon 2009-ben egy hektáron átlagosan 47,9 mázsa búza termett, ez kicsivel felülmúlta Olaszországot. Az elaprózott birtokszerkezet miatt azonban az egységes, nagy kiterjedésű területekből fakadó gazdaságossági előnyök nem tudnak érvényesülni.
HBN
Miért olcsó a magyar föld?
Változnak a benyújtási időszakok
Még 3,4 milliárd forintot igényelhetnek a gazdák
Indul az aratás, tűzveszély!