2013.06.11. 14:11
Infláció - Londoni elemzők: csak a globális környezet a kamatcsökkentés korlátja
Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti: London, 2013. június 11., kedd (MTI) - A globális kockázati környezet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) enyhítési ciklusának fő korlátja, miután az infláció továbbra is igen alacsony pályán van - vélekedtek londoni pénzügyi elemzők a vártnál alacsonyabb májusi inflációs adatok keddi ismertetése után.
Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
London, 2013. június 11., kedd (MTI) - A globális kockázati környezet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) enyhítési ciklusának fő korlátja, miután az infláció továbbra is igen alacsony pályán van - vélekedtek londoni pénzügyi elemzők a vártnál alacsonyabb májusi inflációs adatok keddi ismertetése után.
Egyes citybeli elemzői vélemények szerint ugyanakkor a magyar gazdaság növekedésének várható élénkülése szükségtelenné teheti a nagyarányú további kamatcsökkentéseket.
A tizenkét havi összevetésű infláció 1,8 százalék volt a múlt hónapban a KSH bejelentése szerint. Az MTI előzetes felmérésbe bevont nagy citybeli házak 1,9-2,1 százalék közötti előrejelzéseket adtak az éves májusi inflációra.
A keddi adatismertetés után a Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemzői kiemelték, hogy a tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia folytatódó árcsökkenése a jelek szerint elégséges volt a tavaly májusi árváltozásokból eredő éves bázishatások felfelé ható inflációs nyomásának ellensúlyozásához, és ez eredményezte a vártnál kisebb éves összevetésű gyorsulást a múlt hónapban.
A GS londoni elemzői közölték: ennek alapján továbbra is enyhe ívű inflációt várnak Magyarországon; jelenlegi előrejelzésük szerint a tizenkét havi infláció az idei év végéig is csak marginális mértékben, 2,0 százalékra gyorsul, miközben a gazdaság is csak fokozatosan élénkül. A ház prognózisa az idei év egészére 0,5 százalékos, 2014-re 1,4 százalékos növekedést valószínűsít a magyar gazdaságban.
A Goldman Sachs szakértőinek keddi előrejelzése szerint ebben a környezetben az MNB-nek további 0,75 százalékpontos kamatcsökkentésre van módja, vagyis az enyhítési ciklus várhatóan a 3,75 százalékos alapkamat eléréséig tart.
A GS londoni elemzői szerint nem kizárt még további monetáris enyhítés sem, ám ez már a forinton és a külső finanszírozási kilátásokon múlik.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői keddi értékelésükben kimutatták, hogy a szezonális élelmiszerek kiszűrésével a magyar inflációs kosár élelmiszer-komponensének átlagára 0,4 százalékkal csökkent májusban az előző hónaphoz mérve. Ennek alapján a ház szerint valószínű, hogy a hagyományosan erős kilengésre hajlamos összetevők ára a következő időszakban meredeken lefelé korrigál.
A további közműdíj-csökkentésekkel együtt ez azt eredményezheti, hogy szeptemberre az éves összevetésű infláció akár 1 százalékra is lassulhat - jósolták a JP Morgan londoni elemzői.
A ház szakértői közölték: ebben a környezetben még 1,25 százalékpontnyi MNB-kamatcsökkentésre - és így 3,25 százalékos kamatmélypont elérésére - látnak módot. Hangsúlyozták ugyanakkor azt a véleményüket is, hogy ha a forint tartósabban a 300 forint/eurós árfolyamküszöb fölé emelkedik, az csökkentheti az MNB enyhítési készségét.
A BNP Paribas bankcsoport felzárkózó piacokkal foglalkozó szakértői a keddi inflációs adatismertetés utáni értékelésükben szintén azt emelték ki, hogy az alacsony magyarországi infláció segíti az MNB enyhítési ciklusát.
A ház elemzői ugyanakkor közölték, hogy már csak két kamatcsökkentést várnak a magyar jegybank részéről, júniusban és júliusban, és így az enyhítési ciklus végére 4,00 százalékos jegybanki alapkamatot valószínűsítenek.
A BNP Paribas elemzői arra számítanak, hogy a magyar gazdaság gyorsuló növekedése szükségtelenné teszi a további monetáris enyhítést e kamatszint elérése után.
A cég szakértői nemrégiben jelentősen javították a magyar gazdaság teljesítményére adott előrejelzésüket. Minap
ismertetett, felülvizsgált prognózisukban közölték: a vártnál sokkal jobb idei első negyedévi kiindulópont alapján most már 0,7 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak Magyarországon 2013 egészében az általuk eddig jósolt 0,4 százalékos visszaesés helyett, 2014-re pedig 1,8 százalékos GDP-pluszt várnak.
Ez a növekedési környezet azonban a BNP Paribas elemzői szerint azt is valószínűsíti, hogy akár már az idei év végén ismét inflációs nyomás alakulhat ki Magyarországon.
A ház közgazdászai e várakozásukkal indokolták azt a prognózisukat, amely szerint az MNB a 4,00 százalékos alapkamat elérése után valószínűleg leállítja az enyhítési ciklust.
Ez az előrejelzés mindazonáltal messze a londoni konszenzus felett van.
A City elemzői közösségén belül a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research)közgazdászai tartják érvényben az MNB kamatmélypontjára vonatkozó legalacsonyabb előrejelzést.
A ház szakértői minapi felülvizsgált prognózisukban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a jelenlegi magyarországi inflációs kilátások alapján, valamint a legnagyobb jegybankok várhatóan továbbra is rendkívül alacsonyan maradó irányadó kamatainak környezetében megvannak a feltételei további 2,00 százalékpontnyi MNB-kamatcsökkentésnek, és így a magyar jegybank alapkamata 2014 elejére 2,50 százalékig süllyedhet.
- MTI -