2019.11.30. 15:00
A „45 ezres szabály” is nagyon kellemetlen lehet
Igazi kényelem, amikor egy egyszerű érintéssel fizethetünk a boltban a bankkártyánkkal. De néha jön a feketeleves.
A bankkártyás fizetés is rejteget kellemetlenségeket
Forrás: Shutterstock
Mindennapi életünk részévé vált, hogy készpénz helyett ma már nem degeszre tömött pénztárcával járunk – már aki teheti, mert a módosabbak közé tartozik –, hanem bankkártyánkat visszük magunkkal, amely elfér az ingzsebünkben vagy a retikül rejtett részében, esetleg a mobiltelefon tokjában kialakított rekeszben. Utóbbitól persze óvnak a szakemberek, mert előfordult már, hogy meghibásodott a kártya a mobil közvetlen közelében.
A következő bankkártyás könnyítés az érintéses fizetés, amikor nincs szükség a kártya átadására és PIN-kódra, elég csak odatartani a terminálhoz, és már létre is jön a kapcsolat a bankunkkal. Ezért kérdezik gyakran a pénztárosok, hogy „péjpasszos a kártya?”
Jön a bedugós módszer
Az ilyen fizetési mód ötezer forint alatti vásárlás esetén lehetséges, felette már PIN kódot is kér a rendszer.
Előfordul mostanában, és igen kellemetlen, hogy az egyérintéses fizetés elsőre nem jön össze. Nem kell azonban kétségbeesni, jó eséllyel a „45 ezres szabály” a ludas a dologban. Aki sokat fizet kártyával, szeptember közepe óta szembesülhetett ezzel, azaz, hogy egy 5000 forint alatti érintéses fizetés nem jött össze, pedig van pénz a kártyán.
Akadnak kártyaelfogadó helyek – boltok, éttermek, kávézók –, ahol képben vannak a dolgozók és a bedugós, PIN-kód megadásával működő módszerrel megoldják a fizetést, de vannak helyek, ahol ezt még nem feltétlenül tudják.
A fizetés elutasítása sajnos ilyen esetekben tehát normális: szeptember 14-e óta ugyanis, ha az egymást követő 5 ezer forint alatti vásárlások összege túllépi forintban a 150 eurónak megfelelő összeget, azaz a 45-50 ezer forintot, akkor a soron következő vásárlásnál meg kell adni a PIN-kódot. Fontos az is, hogy a szabály nem egy napra vonatkozik.
Uniós jogszabály miatt
A gyakorlatban mindez úgy néz ki, hogy ha akár egy napon belül vagy egy hét alatt mondjuk 15 alkalommal vásárol valaki kártyával 5000 forint alatt, akkor a 45-50 ezres limit elérése után már csak a „bedugós” módszerrel és a PIN-kód megadásával lehet fizetni. Ezt követően újraindul a „számláló”, és a következő 45-50 ezres összegig lehet érintéssel vásárolni.
Ez a nemzetközi szabályozás az Európai Unió második pénzforgalmi irányelvéhez – az úgynevezett PSD2-höz – kötődik, amely egyébként 2019. szeptember 14-től lépett életbe.
Mi most itt 45 ezer forintos limitről beszélünk, ami 150 euróként van megfogalmazva, ezért a valós összeg az aktuális forintárfolyamnak megfelelően alakul ki az adott banknál.