2023.12.04. 09:48
Biztosítási díj címén nyúltak le több százezer forintot egy bútorvásárlásnál
Egy miskolci sértett egy kanapévásárlás kapcsán több mint 400 ezer forint „biztosítási díjat” utalt el egy nem létező szállítócégnek. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytatja a küzdelmet az online csalások elkövetői ellen a Mátrix Projekt keretein belül.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Motortion Films
A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy egyre több az online csalás. A bűnözők tárháza kifogyhatatlan, de a cél ugyanaz, megtudni az áldozatok banki adatait, hozzáférni a számlájukhoz, csalárd módon megszerezni a pénzüket.
Megtörtént eset:
- Csalás miatt folytat nyomozást a Miskolci Rendőrkapitányság egyelőre ismeretlen tettessel szemben. Egy közösségi oldal piacterén a vevő egy kanapét akart megvásárolni. A vétel során egy nemlétező szállítócég biztosítási díjat kért, amit a sértett át is utalt nekik. A károsult további e-maileket kapott, melyben az volt, hogy „nem jó a kód” és újabb befizetéseket kértek tőle. Így a sértett összesen, több mint 400 ezer forintot utalt át egy ismeretlen bankszámlára, a kanapét pedig a mai napig sem kapta meg.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.
- Vásárlás előtt érdemes mindig tájékozódni az eladóról, webáruházról, ellenőrizni és vigyázni, hogy csak a legszükségesebb adatainkat adjuk meg a vásárláskor!
- Ha valami nagyon olcsó, az túl szép, hogy igaz legyen!
- Lehetőség szerint soha, sehol, senkinek ne utaljuk előre a vételárat, illetve annak egy részét sem!
- Ha lehet, válasszunk személyes átvételi módot!
- Ellenőrizzük az eladót a korábbi visszajelzések és a közzétett adatok alapján!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online térben elkövetett csalások felderítésére. Az ilyen bűncselekmények megelőzésével kapcsolatban hasznos információk, aktualitások, tanácsok a KiberPajzs oldalán találhatóak.