2008.11.05. 17:27
A gazdasági válság döntőnek bizonyult
<p>Miskolc - Párhuzamos interjút készítettünk neves külpolitikai újságírókkal az amerikai elnökválasztásról. Aczél Endre és Avar János válaszolt kérdéseinkre. <BR /></p>
Miért győzött Barack Obama?
Aczél Endre: Az amerikaiaknak egészen egyszerűen elegük volt a jelenlegi elnökből és elsősorban az ő politikája ellen szavaztak. George W. Bush népszerűtlensége olyan szintre süllyedt, amelyre még nem volt példa az Egyesült Államokban. Aztán a republikánusok ellen „dolgozott” a recesszió, a gazdasági-pénzügyi válság. Barack Obama sikere tehát szabadulás Bushtól és politikájától. Az egyébként jobb sorsra érdemes McCain a kampány során igyekezett elhatárolódni a jelenlegi adminisztrációtól, de ez nem sikerült neki.
Avar János: Elsősorban az Amerikát sújtó gazdasági krízis riasztotta el a republikánusoktól a szavazókat. Így Obama annak ellenére is fölényesen nyerhetett, hogy megpróbálták liberálisnak, túl baloldalinak, sőt marxistának beállítani, de a választókat ez sem érdekelte. A felmérések szerint a voksolók 62 százaléka a gazdaság állapotát vette figyelembe döntésének meghozatalakor és büntette a republikánusokat. Még egy lényeges dolog: a nők számára Obama megnyerőbb volt, mint McCain.
Mi változik meg a világban az afroamerikai politikus sikerével?
Aczél Endre: Ez a legnagyobb kérdőjel! Reményeim és balsejtelmeim egyaránt vannak. Mi, európaiak joggal várjuk el tőle, hogy jobban figyeljen ránk és kompromisszumokra is hajlandó legyen. Obama minden bizonnyal általunk szerethetőbb politikai magatartást tanusít majd mint Bush, ezáltal több barátja lesz kontinensünkön. Túlzott illúzióink azonban ne legyenek: az új elnök az amerikai ipar és termelőérdek védelmét szolgálja majd, s mivel gazdasági válságban vannak, akár szélsőséges intézkedéseket is hozhat majd.
Avar János: Beiktatása után könnyebb lesz az Egyesült Államokkal kommunikálni és együttműködni, mert Barack Obama – szemben a jelenleg még hivatalban lévő Bush elnökkel – nem akarja lenyomni mások torkán a saját politikáját. Progresszív reformkapitalizmust folytat majd és törekvéseihez nyilván hathatós támogatást kap a jelentős demokrata többségű kongresszustól.
Kapcsolódó cikkek: