2008.12.02. 07:51
A Nagy Téli Razzia – Csillagszóró II. Borsodban
<p>Miskolc - A piaci ellenőrzések során az árusok sokszor fejvesztve menekülnek. Ha nem is a fejét, de a csecsemőjét volt már, aki hátrahagyta. Vajon a "csillagszóró" mit tartogat</p>
Mint egy sikerfilm-sorozat: amikor elindul, akkor még nem sorozat, hanem később válik azzá. A második, majd a többi résszel. A tavalyi Csillagszórónak még nem volt száma, a mostanié a II. Volt előtte nagy, nyári fogyasztóvédő ellenőrzés (Kánikula), az előtt meg húsvéti (Kikelet).
Most tehát itt van a II. számú Csillagszóró, amikor nyolc hatóság együtt és külön, összehangoltan akciózik annak érdekében, hogy minél kevésbé csapjanak be bennünket karácsonyi bevásárlásainkkor.
Akár 2 milliárd
Dr. Tóth Zsuzsa, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Észak-magyarországi Regionális Felügyelőség Miskolci Kirendeltségének a vezetője elmondta: november 20-án indult az akció, és január 4-éig tart. Számokról még nem tud hírt adni, az első jelentést december 5-ére kell leadniuk nekik is, és a többieknek. Tavaly az általuk ellenőrzött helyek közül több mint 70 százaléknál merült fel valamilyen kifogás. Idén talán kevesebb lesz – prognosztizálja –, erre lehet következtetni az eddigiekből. Megemlít egy szabályváltozást, ami bizonyára érdekes mindannyiunknak: a büntetés minimuma 15 ezer forint, maximuma 2 milliárd. Hogy kit-mit büntethetnek 2 milliárd forintra? Azt, aki életet-egészséget-testi épséget veszélyeztet fogyasztók széles körénél, nettó árbevétele pedig meghaladja az évi 100 milliót.
Színesfémesek is
Tóth István, az APEH regionális szervezetének szóvivője egyebek között elmondta: ilyenkor fellendül a kereskedelemmel, vendéglátással foglalkozó vállalkozások forgalma. Az ellenőrzésnek is fokozottnak kell lennie. Vizsgálják a számla- és nyugtaadási kötelezettség betartását, az áruk eredetét, a foglalkoztatás szabályszerűségét. Az ellenőrzések fókuszában állnak mindemellett a színesfém-felvásárlók, illetve autóbontók is.
Megtudtuk: fokozott hatósági jelenlét várható a bevásárlóközpontokban, a frekventáltabb piacokon, vásárokon, szezonális jellegű kitelepüléseken és elárusítóhelyeken. Hozzátette: a hatóságok figyelnek arra, hogy a vizsgálatok minél kevesebb terhet rójanak az adózókra, ne legyenek párhuzamosan futó és ismétlődő vizsgálatok.
Tekintettel a feketegazdaság visszaszorítását, illetőleg a gazdaság fehérítését célzó programra, a törvénymódosítások ez évtől a mulasztási bírságok rendszerét és mértékét is újraszabályozták, melynek értelmében az adóbevételi érdekeket legdurvábban veszélyeztető magatartások elkövetői akár 1 millió forintig terjedő bírsággal sújthatók.
Ottfelejtett kisbaba
Dr. Kondorosi Ferenc, az Új rend és szabadság programért felelős kormánybiztos lapunk kérdésére, biztos-e benne, hogy „a szegény emberek” feltétlen hívei a szigorú ellenőrzésnek, miáltal esetleg eleshetnek a nem feltétlen törvényesen, de legalább olcsón árult cikkektől, a következőket mondta: „A komfortos piacgazdaság és a jogbiztonság nem szociális kérdés. Adócsalókat nem kell támogatni.” Hozzátette: a tudatos fogyasztó ezzel tisztában van, ezt támogatja. Mi a helyzet az úgynevezett kínai piacokkal? – kérdeztük. Ott aztán töméntelen a szabálytalanság, a törvénytelenség. Dr. Kondorosi Ferenc válasza: „A piacokat szisztematikusan, kíméletlen szigorral ellenőrizzük. Hogy ez minél eredményesebb legyen, annak érdekében törvénytervezet készítünk elő a lefoglalt áruról és a raktárakról.” Nem titkolta, tud róla: ezeken a piacokon működik a „riadólánc”. A múltkor, egy ellőrzéskor a menekülők közül egy anyuka ottfelejtette a kisbabáját.
Akik a „csillagokat szórják”
Az akcióban a következők vesznek részt: Az APEH, a vám- és pénzügyőrség, a munkaügyi felügyelőség, a rendőrség, a fogyasztóvédelmi hatóság, az ÁNTSZ, az élelmiszerbiztonsági hivatal, a mezőgazdasági szakigazgatási hivatal.
Nem kommandó többé
Dr. Kondorosi Ferenc felhívta a figyelmünket arra, hogy a fogyasztóvédelmi akciók jelzői közül eltűnt a kommandó és a hadművelet. A legtöbb emberben ez ellenérzést keltett. Az ellenőrzések mottója: arányosság, méltányosság, következetesség. A cél a komfortosabb piacgazdaság megteremtése.
SZG