Helyi közélet

2010.01.29. 10:20

Olvasói levél: 2010. - Széchenyi év, de kérdés, hogy milyen lesz ez Miskolcon?

<p>Miskolc - <em>Igencsak elgondolkodtató, hogy a kormányzat tervei között (amelyben a magyar történelmi személyiségek jubileumi ünneplését jelölik meg) Széchenyi István neve 2010-ben nem szerepel. A szándék szerint Erkel Ferencről (szül. 1810. november 7.) való megemlékezés évét jelölik meg</em> - írja olvasónk.</p>

Ez nem is lenne gond önmagában, hiszen Himnuszunk, a Bánk bán stb., nagyszerű művek zeneszerzőjét tiszteljük Erkel Ferencben, s nemzeti tudatunk egyik jeles személyisége.

A töprengésem lényege mindössze az, hogy miért maradt ki a programokból szinte mindenütt a legnagyobb magyarról, Széchenyi Istvánról való megemlékezés. Az 1791. szept.21. - én született és 1860. ápr.8. - án elhunyt jeles személyiségünk halálának l50.

évfordulója 2010. Miért gondolom, hogy erről szinte mindenütt megfeledkeztek, mert bármerre érdeklődtem, kulturális, tudományos, vagy politikai fórumoknál, titkolva tájékozatlanságukat, s mentve a helyzetet a védekezés szinte azonos volt: "még most készülnek a tervek, és bizonyára ez is benne lesz, majd értesítést küldünk."

Biztos vagyok benne, hogy Széchenyi emléke nem csak Nagycenk, illetve Sopron ünnepe, hanem egy egész országé. Mert ők készültek! A híres bécsi újévi koncerthez hasonlóan immár Sopronban is hagyomány az újévi koncert, amelyet az idén az ő szellemiségét köszöntően, előtte tisztelegve nyitottak meg.

    "Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn - írta a legnagyobb magyar. Tudjuk azt, hogy ez az év sorsfordító esztendő Magyarország, a magyar nemzet számára. Ez a tény pedig egy országjobbító közösséget, nemzetet gyarapító irányt mutathat mindenkinek. Ez a közös jövő, a közös munkálkodásunkon múlik.

Széchenyivel szólva azt kívánhatjuk legjobban, hogy minél több magyar honfitársunk megértse végre a jelent, mert akkor tudunk helyesen és okosan, lelkesen és reménykedve munkálkodni a jövőn.

      Sopron készült! Népfőiskolai programsorozat kezdődik Nagycenken az Országos Széchenyi Kör Egyetemista Tagozatának szervezésében. Célja Széchenyi eszmeiségének széles körben való terjesztése, az új évezred fiatal értelmiségének szóló üzenet jegyében, amelyre Széchenyi kastélyban kerül sor.

  Az elmúlt év végén a Széchenyi Tudományos Társaság az Országos Széchenyi Kör és több civil szervezet megelőzve a politikai szándékot, már elhatározták, hogy 2010. április 8.-án hivatalos és ünnepélyes keretek között megnyitják a Széchenyi év ünnepségsorozatát.

   Vannak helyzetek, amikor már szégyen a válságra, a szűkös költségvetésre hivatkozni bárhol is. Talán még hihető is ennek valódisága, hitele, ha legalább a cselekvés szándéka láttatná magát.

De csend van, feledékenység, vagy érdektelenség, ami fölött ott lebeg az elmúlt évek alatt Széchenyi szellemiségének lassan amortizálódó imázsa. Miskolc város 2010 évi programjai között nemcsak Széchenyivel, de Erkellel kapcsolatban sem szerepel semmi!!!

  Miskolc, amely nemrég az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyerésének időszakában büszkén emlegette, hogy miénk Európa leghosszabb főutcája, amelynek legszebb belvárosi szakasza Széchenyi nevét viseli, most amikor indíték is lenne rá, nem csinál semmit?

    Ez a város egy kifejezetten szerencsétlen pályázati döntés és elhelyezés miatt kisebb botrányt indított el a Városháztéren elhelyezett Széchenyi szobrával, amelyet e helyen megszokni ugyan lehet, de elfogadni nem - most még szépség tapaszt sem tud tenni a legnagyobb magyar "megcsúfolt" arcára?

     Ez a város, képtelen volt vezetési szinten méltó emléket állítani annak az  56-os eseménynek, (mikor a Földes Ferenc Gimnáziumot a diákönkormányzat Széchenyi István Gimnáziumra

változtatta,) hogy ezt megőrizze. A korabeli városvezetés inkább becsülte egy különösebben nem kiemelkedő tanárember baloldaliságának jegyeit és visszaállította a Rákosi - Kádár éra értékrendszerének jobban megfelelő munkaszolgálatos, háborúban elesett Földes Ferenc nevének viseletét. A Miskolchoz soha, semmiképpen nem kötődő Földes Ferenc nem épített hidat, nem fejlesztette a közlekedést, ipart, mezőgazdaságot, nem rajongott úgy a hazáért mint Széchenyi, és nem alapított Akadémiát, stb., de baloldali volt, s ezért ült is 4 hónapot. Ez volt akkor értékesebb!

    Nem értem, hogy mért kellett ostoba érvekkel, hazug erényekkel alátámasztani saját igazukat, ezzel degradálva az akkori ifjúság eszmei meggyőződésének értékét, sőt lebecsülték Széchenyi Istvánt is, mikor egyik érvük az volt, hogy ezen a néven, ebben az országban, hasonló intézmény van több tucat. (Megszámoltam: Budapest, Szolnok, Dunaújváros, Sopron, Szeged, Százhalombatta, Pécs.) Ostobaság tehát azt hinni, (és hitetni!), hogy ezek bárhol összekeverhetők egy Miskolci Széchenyi István - volt Földes Ferenc - gimnáziummal?

   Az egykori városvezetés még azt is elmismásolta, hogy a gimnázium oldalán elhelyezett emléktábla mellé Széchenyi mellszobra kerülhessen.

Van tehát tennivaló, nem is kell nagyon keresgetni!

      Néhány javaslat:

   - Véleménykutató beszélgetéseim alapján barátaim kivétel nélkül egyetértettek abban, hogy e programok legfőbb szellemi műhelye a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Területi Bizottsága kell, hogy legyen. Az akadémia programjában nem csak tudományos, vagy ünnepi megemlékezésre gondolunk, hanem kulturális eseményekre is.

    - Kiváló alkalom lenne ez az év a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportja számára is, hogy ismertebbé tegye létezését.(Bodonyi Csaba elnök, Dobrik István ügyvezető elnök, Újszászy László társelnök, Vass Tibor titkár)

    - Koszorúzások szervezése: márc.15, április 8, okt.23.

    - Tanulmányi verseny középiskolásoknak (Széchenyi öröksége), Szakmai pályatok egyetemi hallgatóknak (Széchenyi eszmeisége

napjainkban) címmel.  Gazdája lehetne az önkormányzat Közoktatási Osztálya  és a Kulturális és Vendégforgalmi Osztály

   - Feladatot vállalhatna a programok szervezésében az Ifjúsági és Szabadidő Ház  és a Művészetek Háza

 - Fontos, hogy az eseményekbe bekapcsolódjon a Miskolci Széchenyi Emlékbizottság is.

  - Fel kell kérni, az Irodalmi Rádiót, hogy kapcsolódjon be a Széchenyi év programsorozatába.

Tisztelettel:

Németh Tibor, nyugdíjas népművelő

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában