Helyi közélet

2010.10.26. 12:47

Iskola helyett isznak, koldulnak

<p>Miskolc - A mostani kevesebb lógásnak valószínűleg a törvényi változás is az oka: a szülő nem kap iskoláztatási támogatást.</p>

Hogyan töltik a délelőttjeiket azok a diákok, akik lógnak az iskolából? Isznak, drogoznak, koldulnak, legjobb esetben csak múlatják az időt a plázában. Legalább is ez a tapasztalata a Miskolci Családsegítő Központ ifjúságvédelmi őrjáratának, mely februártól működik, de hatása már most érzékelhető. Bana Enikő utcai szociális munkás, az őrjárat egyik tagja lapunknak azt mesélte, amikor munkatársával, Berencsi Norberttel  elkezdték a munkát, heti 120 diákkal is találkoztak a városban a délelőtti órákban, most pedig már van olyan hét, hogy „csak” 10-20 lógós diákra bukkannak.

Mentőt kellett hívni

Az őrjárat gyakran a városi rendőrkapitányság vagy a megyei rendőr-főkapitányság munkatársaival együtt razziázik, van, amikor a közterület-felügyelet is ellenőrzi a tereken italozókat, ezzel   segítve munkájukat, korábban pedig a fogyasztóvédelmi hatóság szakemberei is csatlakoztak hozzájuk. Ez főleg az esti órákra volt jellemző, amikor a tereken és a vendéglátóegységekben a fiatalok kiszolgálását vizsgálták. A szakemberek remélik, hogy a fogyasztóvédelmet érintő hivatali változásokat követően újból csatlakoznak az ifjúságvédelmi őrjárathoz.

A tapasztalatok a javuló helyzet ellenére elszomorítóak. Az őrjárat tagjai találkoztak már olyan 17 éves fiatallal, akihez mentőt kellett hívni a túlzott alkoholfogyasztás miatt, egy 15 évest pedig ugyanezért a rendőrségre szállították, ahová a szülei jöttek érte. De ugyanilyen megrázó volt annak a 12 éves kislánynak az esete is, aki az egyik hipermarket előtt koldult iskolaidőben, ráadásul már élettársi viszonyban élt egy 15 éves fiúval. A pénz a megélhetésükhöz kellett.

Változott a törvény

A mostani kevesebb lógásnak valószínűleg a törvényi változás is az oka: a szülő nem kap iskoláztatási támogatást (családi pótlékot), ha gyermeke 50 óránál többet hiányzik az iskolából, de nyilván az rendszeres őrjárat is visszatartja a diákokat a lógástól. A családsegítő központ együttműködési megállapodást kötött az iskolákkal, így a pedagógusok felhívták a tanulók figyelmét a rendszeres ellenőrzésre. Bár több városban is működik hasonló program, azonban a „miskolci modell” egyedülállóságát az adja, hogy a szolgálat a gyermek által adott információkat egyezteti a gyermek iskolájával, amiről írásban értesíti a tanuló törvényes képviselőjét, illetve, ha szükséges, gyermekvédelmi intézkedéssel él.

Diákok a téren, a plazában

Mi is „őrjáratra” indultunk péntek délelőtt, kíváncsiak voltunk, találunk-e olyan diákokat, akik tanulás helyett inkább egyéb szórakozást választottak maguknak. A Búza téri piac előtt 3 diáklánnyal találkozunk. Ők rögtön tiltakoznak, mint mondják, nem lógnak, hanem közös, iskolai mozilátogatásra mennek, csak még van egy kis idejük, addig beszélgetnek.

A plazában nagy a nyüzsgés, középiskolás fiúkat szólítunk meg. Ők is bizton állítják, már vége az iskolának, pénteken csak fél 11-ig van tanítás. Az idén egyébként is óvatosan kell bánni a hiányzással, jegyzik meg, mert az osztályfőnök felhívta a figyelmüket, hogy aki 50 óránál többet hiányzik, a szülő nem kapja meg a családi pótlékot. Ezt még az ellenőrzőbe is beragasztották. A fiúk azért nevetve hozzáteszik: tavaly azért ellógtak 1-2 utolsó órát, de az idén nem lehet.

ÉM-HE

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában