2011.07.20. 09:51
Zöld Nyíl: "Nem különböztethetőek meg az ajánlattevők"
Miskolc - Nem vehetik figyelembe a közbeszerzési eljárás során, ha a pályázó helyi beszállítókkal dolgozna.
Miskolc - Nem vehetik figyelembe a közbeszerzési eljárás során, ha a pályázó helyi beszállítókkal dolgozna.
Beszámoltunk róla, hogy együttműködési megállapodást kötött nemrégiben az AnsaldoBreda S.p.A cég és a DIGÉP Hungary Kft., mégpedig arra az esetre, hogy ha az olasz cég nyerné a villamostendert, akkor itt, az ipari parkban gyártatnának velük bizonyos alkatrészeket a leendő miskolci villamosokhoz. (A komplett forgóvázakról van szó, később a szervízelést is ők biztosítanák, mintegy ötven helybélinek munkát biztosítva.) Az AnsaldoBreda is ott van ugyanis azon hat pályázó között, akik benyújtották dokumentumaikat a villamosbeszerzésre kiírt közbeszerzési eljárásra, a Zöld Nyíl projektigazgatósága augusztusban hirdet eredményt, azaz akkor derül ki, hogy melyiküktől vásárol a város 31 alacsonypadlós villamost.
Sem pozitív, sem negatív
A projektigazgatóságon érdeklődtünk, élvezhet-e egy cég előnyt az elbírálásnál, ha vállalja, helyben gyárt bizonyos alkatrészeket. „Sem pozitív, sem negatív megkülönböztetésben nem részesülhet senki, semmilyen alapon”, szögezték le. A hazai közbeszerzési törvény, az Európai Uniós irányelvekkel összhangban ugyanis alapelvi szinten deklarálja az úgynevezett „nemzeti elbánás” elvét. A válaszadó kérte, szó szerint közöljük válaszát: „A (uniós)tagállamokban az állam, a területi és a települési önkormányzatok, valamint a közjogi intézmények nevében kötött szerződések odaítélése során tiszteletben kell tartani a szerződés alapelveit, és különösen az áruk szabad mozgásának, a letelepedés szabadságának, valamint a szolgáltatásnyújtás szabadságának az elvét, továbbá az ezekből levezethető olyan elveket, mint az egyenlő bánásmód, a megkülönböztetés-mentesség, a kölcsönös elismerés, az arányosság és az átláthatóság elve.” Ebből következik, derül ki a válaszból, hogy semmi esetre nem adhatnak „plusz pontokat.”
Mi kellene?
Milyen infrastruktúra szükségeltetne ahhoz, hogy helyben lehessen gyártani bizonyos alkatrészeket? „Közbeszerzési jog alapján értelmezve a kérdést bárki lehet ajánlattevő, alvállalkozó az eljárásban, aki a jelen közbeszerzési eljárásban meghatározott alkalmassági minimumkövetelményeknek megfelel – fogalmazott a válaszadó – és nem állnak fenn vele szemben az eljárásban meghatározott – és a közbeszerzési törvény alapján kötelezően alkalmazandó – kizáró okok.” Az alkalmassági minimumkövetelmények kapcsán kifejtette, az ajánlatkérő egy-egy gazdasági és pénzügyi, valamint műszaki, illetve szakmai alkalmassági minimumkövetelményt fogalmazott meg. (Ezek az ajánlatkérésben elolvashatók.)
Nem nyilatkoznak
Az egyik pályázó és a miskolci cég között köttetett támogatási szerződéssel kapcsolatban a villamosprojekt igazgatóság a közbeszerzési eljárás eredményhirdetéséig nem kívánt reagálni.Akárcsak a miskolci városvezetés. Egyrészt kértük, kommentálják a megkötött szerződést, másrészt pedig kérdeztük, tudnak-e helyi gyárról, amely alkalmas lenne arra, hogy helyben gyártson villamosalkatrészeket. Dobos Tímea, a miskolci önkormányzat szóvivője jelezte, nem kívánnak a témában nyilatkozni.
ÉM-HM
Kapcsolódó cikkek:
Hat társaság gyártana Miskolcnak villamost
Zöld Nyíl: Lezajlott a IV. villamos tender bontása