2012.01.14. 18:35
Bodrogköz járásközpont nélkül marad?
Zemplénagárd, Ricse - A bodrogköziek azt szeretnék, ha Cigánd is járásközpont lenne.
Zemplénagárd, Ricse - A bodrogköziek azt szeretnék, ha Cigánd is járásközpont lenne.
Nem mindegy, hogy az ügyek intézéshez 100 kilométert kell utazni, vagy csak 40-et. Főleg abban a térségben, ahol semmiféle munkalehetőség nincs, és az emberek legfőbb gondja a mindennapi megélhetés. Pedig lehet, hogy a Bodrogközben élőknek a jövőben hosszú kilométereket kell majd utazniuk a járásközpontig, ami pluszkiadást jelent. A Közigazgatási és Igazságügyi tárca tervezete szerint ugyanis a Bodrogköz nem kapna külön járásközpontot, hanem a 18 ezer lakost magában foglaló kistérség 17 települését Sátoraljaújhely és Sárospatak között osztanák szét.
Kisvárdára járnak
– A régi járási rendszerben valóban Sátoraljaújhelyhez tartoztunk, de most a Cigándi kistérség tagja vagyunk – mondta lapunknak Szajkó Anna, Zemplénagárd polgármestere. – Szeretnénk, ha lenne Cigándi járás, de nagy reményeket nem fűzök hozzá. Kértük Hörcsik Richárdot, az országgyűlési képviselőnket is, hogy tegyen valamit az ügy érdekében, járt nálunk Demeter Ervin megyei kormánybiztos, kistérségi egyeztetések is folytak, de nem tudni, lesz-e eredménye.
A polgármester vázolta: a zemplénagárdiaknak Sátoraljaújhelyre és vissza 100 kilométer az út, Cigándra csak 40. Orvosi szakrendelésre így is Kisvárdára járnak az emberek, mert az csak 30 kilométer oda-vissza. És ha valóban Sátoraljaújhelyen kell majd az ügyeket intézniük, nem ártana jó buszközlekedés sem, mert jelenleg egy busz megy hajnalban oda, délután pedig vissza.
Politikai döntés
Vécsi István, Ricse polgármestere szerint sem mindegy, hogy milyen messze kell majd utazni az ügyek intézéséhez. Véleménye szerint politikai döntéssel kell szembe nézniük.
– A kormány úgy kommunikálta az ügyet, hogy figyelembe vették a helyi fideszes képviselők javaslatait. Hörcsik Richárd is azt mondta, hogy ő a Cigándi járás mellett van, akkor tehát valaki nem mond igazat – állapította meg a polgármester, majd hozzátette: a térségben élőknek megélhetési gondjaik vannak, azon töprengenek, hogy miből vegyenek kenyeret, miből fűtsenek, és miből fizessék ki a számláikat. Főleg nekik nem mindegy, hogy milyen messze lesz a járásközpont.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye járási rendszere a jelenlegi tervek szerint
Miskolci (254 900 fő)
Kazincbarcikai (62 500 fő)
Ózd (58 580 fő)
Mezőkövesd (43 000 fő)
Szerencs (41 000 fő)
Edelény (36 800 fő)
Sátoraljaújhely (33 200 fő)
Sárospatak (32 100 fő)
Tiszaújváros (31 200 fő)
Encs (28 500 fő)
Putnok (25 400 fő)
Szikszó (18 500 fő)
Mezőcsát (14 500 fő)
Tokaj 12 600 fő)
Gönc (9 200 fő)
A kormány célja a modern kori járások kialakítása
Miskolc - A járások kialakítása a közigazgatás átfogó, a közjót szolgáló átalakításának, a Jó Állam kialakításának egyik eleme – szerepel a kormany.hu oldalon az új járási rendszer kialakításával kapcsolatban.
Járási rendszer: A végeredmény százhetvenöt
Budapest - Országosan 168 járás, Budapesten 7 körzet létrehozását tervezi a KIM.