Helyi közélet

2012.02.08. 17:24

Jégdugó a kéményben

Miskolc - A füstgázok kezdetben egy hideg kéménybe jutnak, miáltal lehűlnek, a vízgőz tartalom kiválik.

Miskolc - A füstgázok kezdetben egy hideg kéménybe jutnak, miáltal lehűlnek, a vízgőz tartalom kiválik.

A fűtéssel összefüggő baleseti hírek között korábban kevésbé hangoztatott esetként jelent meg, hogy úgynevezett jégdugó okozott balesetet. A fűtési rendszer két ágában keletkezhet balesetveszélyes jégdugó - tájékoztatott Karczagi Gyula a miskolci Termoment Kft. ügyvezetője. Egyik esetben, általában a kémény felső (épületen kívüli) szakaszában jelenik meg, ahol a füstgázban található, relatíve nagy mennyiségű vízgőz kicsapódik és a hideg felső szakasz hőmérsékleti viszonyaitól függően a kivált víz akár meg is fagyhat. Erre a jelenségre mindenekelőtt a rosszul szigetelt, esetleg túl magas kéményeknél, valamint az ehhez kapcsolt, szakaszosan működő, alacsony füstgáz hőmérsékletű, vagy túlterhelt gáztüzelő berendezéseknél, illetve a nedves tüzelőanyagot használó vegyes tüzelésű berendezéseknél lehet számítani - mondta el a szakember. Erős fagyoknál az időszakosan beinduló fűtés során keletkező füstgázok kezdetben egy lehűlt hideg kéménybe jutnak, miáltal lehűlnek, a vízgőz tartalom kiválik, illetve, ha a lehűlés mértéke ezt lehetővé teszi, akár jégképződés is indulhat. Tartós üzem során, amikor a kémény teste már felmelegedett, lehetséges a keletkezett jég egy részének visszaolvadása, de ez nem teljes körű. Az újabb és újabb bekapcsolásoknál a jégréteg így hízni fog - tette hozzá.

A dugulás életveszélyes lehet

A kéményben keletkező bármilyen szűkület a füstgáz visszaáramlását okozza, így a jégdugó is úgy viselkedik, mint bármilyen más tömődés a füstjáratban, azaz életveszélyes. A kéménytípusok közül veszélyeztetettek a tűzfalakba épített hosszú járatok (például a több szintes lakóépületek földszinti kéményei), az elhasználódott, szigeteletlen tégla kémények, de különösen az épületen kívül szerelt fémkémények. Az zárt égésterű tüzelőberendezések füstelvezetőiben is képződhet jég rossz méretezés, szabálytalan kialakítás esetén. Itt azonban a jégképződés a gázkészülék automatikusan reteszelt leállásához vezet, így kellemetlenség igen (készülék megállása), de baleset nem fordulhat elő. A jég bármilyen észlelése a járatban, koromzsákban, azonnali intézkedést igényel - hívja fel a figyelmet a szakember. További lehetőség, hogy a korszerűtlen fűtési rendszer vezetékében keletkezik lefagyás, ami a fűtőközeg keringését megakadályozza, ezáltal a kazán túlhevüléséhez és akár robbanásához is vezet. Ilyen veszély a fűtési rendszerek hidegben történő újraindításakor, illetve szükséges biztonsági szerelvények nélküli kazánok esetében jellemző. A jégdugók kiolvasztása mindenképpen szakember közreműködését igényli. Hívjanak kéményseprőt vagy gázszerelőt - tanácsolja az ügyvezető.

ÉM-PGY

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában