2012.02.10. 12:00
Művészeti képzés indul Miskolcon?
Miskolc - Felröppent a hír, hogy miskolci értelmiségiek egy csoportja nem mondott le arról, hogy felsőfokú művészeti képzés induljon Miskolcon.
Miskolc - Felröppent a hír, hogy miskolci értelmiségiek egy csoportja nem mondott le arról, hogy felsőfokú művészeti képzés induljon Miskolcon.
- A hír igaz! Folynak a Kassai- és a Miskolci Egyetem közötti – egyelőre szakmai előkészítő - tárgyalások egy leendő művészeti kar létrehozása érdekében. - nyilatkozta az Észak-Magyarország érdeklődésére Bodonyi Csaba, Széchenyi és Ybl-díjas építész.
- A jelenlegi helyzetről, mint egy értelmiségi csoport egyik tagja, illetve mint a Miskolci Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia elnöke beszélhetek. Ez a csoport lelkes azzal kapcsolatban, hogy a 80-as évek végén elindított humán oktatás után Miskolcon megvalósulhasson egy művészeti kar is az egyetemen. Bodonyi Csaba hozzátette: anno, 2004-ben prof. Dr.Páczelt István, akkori rektorhelyettes kezdeményezésére már próbálkoztak azzal, hogy itt, a Miskolci Egyetemen akkreditáltassák a művészeti szakok közül még legalább kettőt. Nevezetesen az építész képzést és a grafikait, ami a már működő zenei intézettel együtt művészeti kart tudna alkotni. Ez akkor különböző okokból nem sikerült.
Milyen akadályai voltak?
Hogy milyen akadályai voltak? - vetettük fel. A miskolci építész szerint az időközben megváltozott egyetemi szemlélet, illetve az anyagi feltételek miatt nem került sor az akkreditációra.
- Úgy érezzük, hogy kis létszámmal, műhely jellegű oktatás formájában lenne igény az új szakokra. - folytatta Bodonyi Csaba. - De azt hiszem, hogy a városnak is kellene, hogy igénye legyen arra, hogy a miskolci értelmiség bővüljön művészekkel, s ezáltal a miskolci kulturális élet is gazdagodhasson. Fontosnak tartom, hogy a város életében a 80-as évek előtt, egy országos hírű grafikai műhely mellett volt egy zenei műhely és volt egy építészeti műhely, közösség is. Ezek spontán kialakult értelmiségi csoportok, nem intézményesült szervezetek, hanem valóban szakmai műhelyek voltak. Szellemi élet abban a városban van, ahol működnek szellemi műhelyek. A három műhely személyes és szakmai tradicionális szellemi értékei Miskolcnak, s kívánatos és logikus, hogy átmentésre kerüljenek és intézményesüljenek a helyi oktatásban, addig, amíg nem késő.
Lehettünk volna elsők...
Érdekesség, hogy a 2004-ben elkészült akkreditáció idején a Kassai Egyetem művészeti kara még nem létezett és a debreceni építész kar is azóta jött létre. Azaz lehettünk volna elsők... A Kassai Egyetemmel egyébként nagyon jók a személyes és szakmai kapcsolataik a tárgyalásra jogosult miskolci szakembereknek, Bán Andrásnak, Bodonyi Csabának, Dobrik Istvánnak, és Rudolf Mihálynak a helyi SZIMA tagjainak.
- Kassa 2013-ban kulturális főváros lesz. Elképzelhető, hogy akkorra ez a program realizálható, ám ehhez természetesen a két egyetemnek meg kell állapodnia egymással. - árulta el Bodonyi Csaba. - A Kassai Egyetem készsége meg van, az ő akkreditációjukat használná mint kihelyezett tagozat a Miskolci Egyetem. A diplomájuk EU konform; az oktatás angol nyelvű és költségtérítéses lenne, viszont az alaptárgyak oktatását és a tárgyi feltételeket itt, helyben kellene biztosítanunk. Azt szeretnénk , hogy a zenei intézethez hasonlóan a belvárosban rendezkedne be a két új szak. Örömmel dolgozunk azon, hogy ez létrejöjjön, hogy Miskolc gazdagodjon egy új oktatási formával. A végső szót a két egyetem vezetősége mondja majd ki.
Mennyien tanulhatnának?
"Kis léptékben gondolkodunk és tárgyalunk. Az úgynevezett stúdió jellegű oktatásban 8-12 fő tanulhatna egy évfolyamon, míg az oktatás ideje hat éves lenne. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy közben, 6-8 év alatt a miskolci akkreditációt is szeretnénk majd tető alá hozni." - vázolta Bodonyi Csaba.
(Juhász-Léhi István)