2012.03.13. 18:29
„Köszönettel tartozunk nekik”
Miskolc - A vetélkedőre készülő diákok nem csak megtanulták, de át is érezték a történelmi eseményeket.
Miskolc - A vetélkedőre készülő diákok nem csak megtanulták, de át is érezték a történelmi eseményeket.
Vajon mit tudnak a 11-12 éves diákok az 1848-49-es forradalomról és szabadságharcról? Az akkor élt emberekről, a haza gondjairól, a hadjáratok hőseiről, Miskolc korabeli emlékeiről? A Fazekas Általános Iskola által rendezett Márciusi ifjak című vetélkedőre jelentkező csapatok bizonyára sokat, hiszen hetek óta szorgalmasan készülnek a nagy megméretésre. A verseny előtt néhány perccel már nagy az izgalom, mi azonban rátalálunk a tavalyi győztes csapatra, a Szilágyi Dezső Általános Iskola Görömbölyi Tagiskolájának diákjaira, akik az idén is eljöttek, hogy visszanyerjék a legjobbaknak járó vándorserleget. Vajon nekik mit üzen március 15-e?
Életük árán is
Balogh Zsófia az akkor élt emberek hazaszeretetét tartja a legnagyszerűbbnek. Mint mondta, annyira szerették Magyarországot, hogy életük árán is megvédték. Voltak, akik az ország gazdasági helyzetén akartak javítani – hisz Zsófi szerint ez is a hazaszeretet része –, és védegyleti bálokat szerveztek, hogy fellendítsék a hazai kereskedelmet.
– Cselekedetük példa lehet a mai magyar emberek számára, hisz a mostani gazdaságra is ráférne a fellendítés – teszi hozzá Zsófi.
Tóth Réka igazi példaképeinek tartja a forradalom és szabadságharc hőseit, mert mint mondta, ők mindent megtettek a hazáért.
– Ha akkor nem robbantják ki a forradalmat, lehet, hogy ma már nem is lenne Magyarország – vélekedik, majd megtudjuk: Rékának nagyon tetszett a tavalyi vetélkedő, azért jelentkezett az idén újra.
Fel akarták fejleszteni
Gáspár Péter figyelmesen hallgatja a lányok véleményét, majd hozzáteszi: ő nemcsak a függetlenségért és szabadságért folytatott küzdelmet tartja hősiesnek, hanem azt is, hogy a több mint 160 évvel ezelőtt élt emberek fel akarták fejleszteni Magyarországot a nyugat-európai államok szintjére. Aztán hozzáfűzi: ezt még azóta sem sikerült megoldani, hiszen a gazdaságunk jóval fejletlenebb a nyugati országokénál.
A csapat negyedik tagjának, Czikora Istvánnak pedig azt üzeni március 15-e, hogy az akkori hősök többre tartották a nemzetet, a hazát, mint a saját életüket. Ezért minden ember, aki magyarnak vallja magát, köszönettel tartozik nekik.
István hozzáteszi:
– Hasonló történelmi helyzetben én is hasonlóan cselekednék.