2013.02.05. 09:41
Szabad vállalkozási zónák - Az érintettek még nem tudják
Borsod-Abaúj-Zemplén - A kistérségek önkormányzatai is a sajtóból tájékozódnak.
Borsod-Abaúj-Zemplén - A kistérségek önkormányzatai is a sajtóból tájékozódnak.
Közel két hete jelentette be Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, hogy úgynevezett szabad vállalkozási zónákat hoznak létre az ország 33 járásában.
Nem járás, térség
Ez a bejelentés pár nappal később úgy módosult, hogy nem 33 járás, hanem 47 hátrányos helyzetű kistérség, amelynek jelentős része megyénkben található.
Hétfőn érdeklődtünk az érintett térségek önkormányzatainál.
– Továbbra is csak annyit tudtunk, amennyit a sajtóban olvasunk, látunk, hallunk – mondja Oláh Krisztián, Cigánd polgármestere, a korábbi Bodrogközi Többcélú Kistérségi Társulás egykori vezetője. – Pedig számunkra egyáltalán nem mindegy ez a lehetőség, hiszen a nemrégiben kialakított ipari parkunk területén már csak egy kiadó hely van és szeretnénk egy újabb területen bővíteni ezt a lehetőséget, hiszen több olyan vállalkozó is van, aki jelezte, idetelepülnek, ha néhány kedvezményt tudunk biztosítani a számukra. Ezen a héten szeretnénk végleg utánajárni a dolognak, hogy tudjuk, konkrétan, számszerűen milyen kedvezményeket lehet majd a szabad vállalkozási zónákban igénybe venni.
– Sok pozitívumát egyelőre ennek a dolognak még nem láttam – mondta érdeklődésünkre Balogh Zsolt, Szalonna polgármestere. A korábbi edelényi kistérség, most pedig az edelényi járás tagjaként minket is érinthet ez a bejelentés, de ettől az elmúlt napokba még nem jelentek meg nálunk a befektetni vágyó vállalkozók. Igazából nem is nagyon látom, az önkormányzat mit tud tenni ebben az ügyben. Egy év múlva biztos okosabbak leszünk, addig csak remélni tudom, hogy ez a lépés a mi településünknek is a hasznára fog válni.
– A héten Gyulán tartandó frakcióülésen ez a téma is fel fog merülni – mondja Koncz Ferenc, Szerencs polgármestere. – Igazából most fog megtelni tartalommal ez a bejelentés, ezért nem szeretnék előre semmit nyilatkozni, inkább megvárnám, mi fog elhangzani Gyulán. Miután a mi régiónk is beleesik a szabad vállalkozási zónába, ezért nagyon remélem, hogy Szerencs és környéke ennek a kezdeményezésnek az egyik kedvezményezettje lesz és sikertörténetként élhetjük majd meg.
Nincsenek válaszok
A Nemzetgazdasági Minisztériumtól szerettük volna megkapni az érintett települések pontos listáját, valamint választ kapni arra, miért nem a járásokat nevezték meg, hanem a már megszűnt kistérségeket, és hogy lehet más településeknek bekerülni a szabad vállalkozási zónába, de az e-mailen többször elküldött kérdéseinket követő telefonos érdeklődésünkre hétfőn Csonka István, Czomba Sándor sajtósa annyit közölt, készül a választervezet. Ezt azonban oldalzártánkig nem kaptuk meg.
ÉM-BG
Az NGM listája
Megyénkből az alábbi kistérségek szerepelnek az NGM listáján:
Abaúj-Hegyköz, Bodrogköz, Edelény, Encs, Mezőcsát, Ózd, Sárospatak, Szerencs, Szikszó, Tokaj
Zónakedvezmények
Ahol szabad vállalkozási zóna jön létre, ott plusz támogatásokat kapnak a vállalkozások. Ez minden munkavállaló után 400 ezer forintos támogatást jelent új munkahely létesítése esetén. A január 1-től életbe lépett szociális hozzájárulási adókedvezmény lehetőségét kiterjesztik a szabad vállalkozási zónákra. Ha új vállalkozások települnek be, akkor munkahelyenként három évig részesülnek kedvezményben: az első két évben a teljes, a harmadik évben fele összegű szociális hozzájárulási adókedvezményt jelent. Ez forintosítva egy emberre több mint 340 ezer, illetve 174 ezer forint.
NGM: a 47 leghátrányosabb térség lesz szabad vállalkozási zóna