2013.02.02. 17:30
Túl az első „helyszíni szemlén”
Győr, Borsod-Abaúj-Zemplén - Az érdeklődés alapján nagyobb merítési lehetőségre számítottak a győri munkáltatók.
Győr, Borsod-Abaúj-Zemplén - Az érdeklődés alapján nagyobb merítési lehetőségre számítottak a győri munkáltatók.A forgácsoló szakma 30 pályázója látogatott el Ózdról, Miskolcról, Kazincbarcikáról, Mezőkövesről ismerkedési, információgyűjtési céllal Győrbe január 31-én. Horváth Szabolcsot, a Professio Fémipari és Szakképzési Klaszter elnökét (egyben a klaszter egyik, munkatársakat kereső cég, a Borsodi Munka Kft. cégvezetőjét) kérdeztük a „Munkaerő-mobilitás elősegítése” elnevezésű program eddigi tapasztalatairól.
Alacsonyabb szinten
– Kedvező és kedvezőtlen tapasztalataink is. Kezdjük az utóbbiakkal! Mi, győri munkaadók, úgy gondoltuk, már csak a miskolci csoportos tájékoztatón való tömeges megjelenés alapján is, hogy jóval többen szánják el magukat a tesztírásra, de csupán 51-en vállalkoztak rá. Igaz, hogy az első csoportból mindössze 20 főt szeretnénk kiválasztani, de nagyobb merítési lehetőségre számítottunk. A következő csalódást az jelentette, hogy a tesztek nagyon gyengén sikerültek: 74-75 százaléknál jobbra senki sem írta meg. Hozzáteszem: kipróbált, szakmailag megalapozott tesztekről van szó, amelyeket a nálunk dolgozók magasabb szinten szokták teljesíteni. S hogy a jóról is szóljunk: mindezek után az első 30 emberrel való személyes találkozás kellemes csalódás volt. Már eleve az, hogy mind a 30-an eljöttek. Ezen túlmenően érdekelték őket az itteni cégeknél alkalmazott technológiák, sokoldalú kérdéseket tettek fel – mondta el az elnök.
Érdekelt bennünket, mégis milyen tesztkérdések jelentettek túlzott akadályt a borsodi álláskeresőknek.
– Főképp az általános tudásszint felmérését jelentő, egyébként rendkívül egyszerű feladatok, mint 4-5 szám összeadása, szorzás, osztás, általános iskolai szintet meg nem haladó logikai feladatok, mint „tedd ki a következő számok közötti műveleti jeleket”. A szakmai rész, mint a gépipari rajzok, ábrák értelmezése, kicsit jobban sikerült. A kérdések egy része pedig személyiségteszt volt, amelyek egy része a mobilitási hajlandóságra irányult – tájékoztatott az elnök. Megtudtuk: a győri látogatás során személyes elbeszélgetésre nem került sor. A 30 jelölt közül valószínűleg a tesztírás során legjobban teljesítő 20-at fogják kiválasztani, erről a jövő héten születik döntés.
Mi számít leginkább?
Rákérdeztünk arra is: ha jól tudjuk, akkor az eredeti elképzeléshez képest engedményeket tettek a gyakorlatra vonatkozó elvárás terén is.
– Valóban, eredetileg két év gyakorlati időt szabtunk feltételül, de végül engedtünk: a szaktudás a döntő. Az itteni munkahelyek is nagyon különbözők, van közöttük egyedi gyártásra szakosodottak, ahol a gyakorlatnak nagy szerepe van, s vannak sorozatgyártással foglalkozók, ahol jobban elboldogulnak pályakezdő fiatalokkal is.
A fényképek alapján úgy tűnik, korban is nagy a szóródás a boldogulásukat Győrben kereső álláskeresők között. Jól gondoltuk, erősített meg ebben Horváth Szabolcs. Hozzátéve: miután hosszú távra szeretnének munkaerőhöz jutni e program keretében, ha választani kell, inkább egy gyakorlatát majd itt megszerző pályakezdő mellett döntenek, mint egy nagy gyakorlattal rendelkező, kevéssel a nyugdíj előtt álló mellett. Már csak azért is, mert aki a közelmúltban szerezte meg a szaktudását, annak már nem jelentenek akkora újdonságot a mai technikák.
Aligha tévedünk abban, hogy a jelentkezők kérdései a remélhető keresetre is vonatkoztak, így hát mi is rákérdeztünk.
– Jellegükben különböző munkahelyeken különböző béreket lehet elérni, a 800 forintos bruttó bértől az ezer forintoson át, attól fölfelé.
A következő mérföldkő a programban: a húsz kiválasztott munkavállaló képzése február közepétől megkezdődik Győrben. 3 napot a cégeknél töltenek gyakorlattal, 2-t pedig elmélettel. De ekkor már biztosított számukra a győri lakhatás, amihez nem csak anyagi támogatást kapnak, de szálláshelyek után sem kell kajtatniuk, csak választani kell az összegyűjtött kínálatból.
ÉM-SzK