2013.03.18. 12:33
Távhőügy: ki kell fizetni az 500 ezret
Miskolc - Elvesztette a pert a Mihő ellen az asszony, de lesz még (másik) per az ügyben.
Miskolc - Elvesztette a pert a Mihő ellen az asszony, de lesz még (másik) per az ügyben.Másodfokon is elvesztette a pert K. A. Éva. Ügyéről az elsőfokú tárgyalás után írtunk: a Mihő Kft. perelte be, közel 500 ezer forinttal tartozik, amelynek jogosságát alperesként vitatta. Az úgynevezett távhős-ügyről van szó, amellyel már többször foglalkozott lapunk. A probléma nem csak őt, hanem nagyon sok mindenkit érint. A panelprogramon átesett, költségelosztóval ellátott épületeknél a földszinti és a szélső lakások lényegesen többet fizetnek, mint a többiek. (A felújítás után néhányan – a ház szélén vagy a fűtési gerincvezeték végén lakók – azt tapasztalták, hogy jelentősen megnőtt a fűtési költségük. Ez azért van, mert a ház belső részein lakók gyakorlatilag kizárhatják a fűtést, amíg a szélén vagy a fűtési rendszer végén lévőknél jóval alacsonyabb a hőmérséklet. Így az előbbiek fizetik ki a „nem fűtők” fogyasztását is.)
Elismerik a problémát
A problémát egyébként minden érintett hatóság elismeri, de megoldást nem kínálnak. A sokszor több százezer forintra rúgó elszámoló számlát pedig ki kell fizetniük az érintetteknek, erre utal a mostani bírósági ítélet is. Még akkor is, ha az elsőfokon eljáró bíró a tárgyalás végén kijelentette, ha jogszerűt is, de igazságtalan ítéletet hozott.
Hogy miért igazságtalan? A bíróság által kirendelt független műszaki szakértői vélemény is alátámasztotta, hogy az elszámoló számlán szereplő fogyasztás tízszerese a reálisnak.
– Az elszámolás a vonatkozó törvény szerint történt, a bíróságnak ezen nem áll módjában túllépni – indokolta a bíró az elsőfokú ítélet után a döntést, utalván arra, hogy a MIHŐ Kft. az adott épület hőmennyiségét a lakóközösség szerződésbe foglalt döntése alapján osztja szét, ettől nem térhet el. Elmondta azt is, hogy jogszabályon kellene változtatni ahhoz, hogy kivédhető legyen a probléma.
Nem a Mihőt...
A másodfokon eljáró bíró is erre hivatkozott.
– Valószínű, nem a Mihőt kellett volna perelnem – mondja K.A.Éva lapunknak az ítélet után. Megjegyezte, nem tehet mást, ki kell fizetnie az összeget.
Így vélekedett dr. Török Lajos is, aki – hallgatóként szintén részt vett a tárgyaláson – és hasonló cipőben jár mint Éva. Ő is 400 ezer forint feletti elszámolószámlát kapott a Mihőtől, ennek jogosságát ő is firtatja. Mint mondta, ő is pert indított, de nem a Mihőt, hanem a lakásszövetkezetet pereli, a tárgyalás időpontját még nem tűzte ki a bíróság.
Mint mondja, azért a lakóközösség ellen indítja a pert, mert a Mihő a társasház által küldött adatok alapján számláz, a távhőszolgáltató nem is a fogyasztóval, hanem velük áll szerződéses viszonyban.
Meggazdagodnak
– Többek közt azért perelem őket, mert valótlan adatokat közöltek a távhővel, s azért is, mert ez által egyesek (a lakók egy része, akik nem fizetnek a fogyasztásért az igazságtalan elosztás miatt) jogtalanul meggazdagodnak – magyarázza.
Arról a napokban írt lapunk, hogy úgy tűnik, várható jogszabályváltoztatás az ügyben. Sebestyén László, Miskolc országgyűlési képviselője (Fidesz) többször interpellált a parlamentben. Most, a múlt héten Fónagy János államtitkár válaszában ígéretet tett: a kormány a lehető legszorosabb időn belül megvizsgálja ezt a kérdést, és módosítja a szabályokat. (Az interpelláció és a válasz a Borsod Online-on olvasható.)
Sebestyén Lászlót arról kérdeztük, szerinte milyen jogszabályváltoztatás jelentene megoldást ebben az ügyben.
Elmondta: az energiahivatal vizsgálja az ügyet, legyen a szakértők feladata a döntés. Ő úgy látja, hogy a költségelosztók szerepét kellene visszaszorítani.
ÉM-HM