2013.12.19. 13:17
Hogy ne kelljen kiabálni
Miskolc - Olcsó, vagy márkás? Gagyi, vagy minőségi? Kis ünnepi körsétánk ünnepi a szavatosság jegyében is.
Miskolc - Olcsó, vagy márkás? Gagyi, vagy minőségi? Kis ünnepi körsétánk ünnepi a szavatosság jegyében is.Egyelőre nem döntöttünk, még alszunk néhányat rá - mondja határozottan munkatársunknak egy középkorú férfi a borsodi megyeszékhely belvárosában található játékboltban.
- A kislányunk hat, míg a kisfiúnk kilenc esztendős - árulja el, miközben neje a Legok árait vizslatja. - Bence azt írta a Jézuskának, hogy Star Wars-os Legot szeretne, míg Zsófi társasjátékra vágyik. Sok üzletet bejártunk, ráadásul a webshopok kínálatát is átnéztük. Azt hiszem pénteken döntünk és megvásároljuk az ajándékokat a gyerekeknek.
Felvetésünkre, hogy milyen üzleteket részesítenek előnyben és figyelnek-e a szavatosságra úgy felel:
- Úgymond gagyi boltban, vagy kínai piacon nem vásárlunk, és lehetőleg minőségi játékot veszünk - teszi hozzá. - Nem szeretnénk azzal elrontani a karácsonyt, hogy már szenteste abból legyen a sírás, hogy valami eltörik, tönkremegy. A jobb üzletekben számomra egyértelműebbek a garanciák is, illetve baj esetén azok érvényesítése.
Valamivel később egy bevásárlóközpontban arról érdeklődöm, hogy például egy tablet megvásárlása esetén milyen jótállás jár a készülékhez?
- Egy éves, a részleteket szívesem elárulom - mondja egy eladó az ünnepi forgatagban.
Kiderül, hogy ha sérülésmentes az áru, de mondjuk nem tetszik, akkor az ünnepek után csekkekre válthatom azt, pénzt vissza nem adnak. Viszont ha valami baja lenne a kütyünek a jótállási időn belül, akkor az üzletben, vagy gyorspostán keresztül tudom javíttatni.
Pórul járt
Hallja beszélgetésünket Nagy András, aki udvariasan annyit tesz hozzá, hogy néhány esztendeje egy LCD televízióval jártak pórul, ugyanis a garancia tekintetében nem igazán tájékozódtak. A készülék elromlott és rengeteg bosszúságuk adódott abból, hogy nehezen tudtak eligazodni a tv javítása körül.
- A magam kárán mondom, hogy jobb ha némileg drágább, de márkás terméket veszünk. Olyat, aminek van komoly szervizháttere az országban - sorolja a férfi. - Hiába olcsóbb egy nevesincs tv, ha utána csak az idegbaj van vele.
Újabb kutyagolás után egy elektronikai termékeket árusító áruház termékeit nézegetem. Eszembe jut olvasónknak az a sztorija, amikor vett egy laptopot, amely aztán elromlott. Ötödik alkalommal adta be a kulcsot, de még mindig nem akarták neki kicserélni, hanem folyamatosan javíttatni vitte az üzletlánc, amelynek neve maradjon a feledés jótékony homályában. De hallani ennél cifrább történetről is...
- Egy ismerősöm vásárolt egy mikrosütőt, ami két hét után kipurcant - meséli Frigyik Zoltán. - Hónapok múlva sem akartak kifizetni neki és másikra sem cserélték és a javítást erőltették. Az emberke aztán gondolt egyet, megállt az üzlet közepén és elkezdte kiabálni a megdöbbent vevőknek, hogy mi történt vele, meg hogy senki ne vásároljon ott. A bolt számára kínos nagyon közjáték után visszaadták a pénzét...
Egy év
Ennek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy ez európai uniós előírások szerint a jótállás - amelyet a fogyasztók inkább garanciaként ismernek - nem kötelező, azonban a tagállamok ettől eltérhetnek. Ennek megfelelően Magyarország a kötelező jótállás mellett döntött, amelyet a 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendeletben meghatározott tartós fogyasztási cikkekre kell biztosítaniuk az eladóknak.
A jótállás azt jelenti, hogy a kereskedő, gyártó garantálja, hogy egy bizonyos időtartamon belül a termék kifogástalanul fog működni. Ez tehát szigorúbb felelősség a szavatossághoz képest, mert a hibás teljesítésből eredő jogvita esetén a gyártónak, illetve a forgalmazónak kell bizonyítania, hogy hibátlan árut adott át és a hiba a fogyasztó rendeltetésellenes használata miatt keletkezett. Nagyon fontos, hogy nem magának a hibának, hanem a hiba okának kell a vásárlás előtt keletkeznie. A kötelező jótállási idő egy év, a kereskedők azonban önként ennél többet is vállalhatnak. Fontos megjegyezni, hogy a jótállás nem lép a minimálisan két évig érvényes szavatosság helyébe.
ÉM-JLI
CE és TÜV
Minden játékszer csomagolásán rajta kell lennie a CE jelzésnek, ami azt mutatja, hogy megfelel a termék az uniós biztonsági előírásoknak, de kereshetjük emellett a TÜV minősítését, ami az összetevők veszélyességét is vizsgálja. Ha gyermekeink egészségét tartjuk szem előtt, személyes és online vásárláskor egyaránt el kell olvasni a játékhoz tartozó részletes leírást, és betartani a csomagoláson feltüntetett korhatárt. „Olyan játékot meg sem érdemes venni, ahol ilyen információ nem szerepel" – mondta Bognár Ákos, a JátékNet.hu Webáruház ügyvezető igazgatója.
Minél kisebb a gyermekünk, annál nagyobb méretű játékot érdemes számára vásárolni. „3 éves kor alattiaknak ne vegyünk olyat, amit lenyelhetnek, hiszen a kicsik előszeretettel vesznek mindent a szájukba" A játékvásárláskor ugyanakkor a biztonsági szempontok mellett nagyon fontos, hogy az életkori sajátosságokhoz illő játékot válasszunk.