2014.09.12. 10:57
11. Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál - Bíró Tibor: "…az eddigi legszínvonalasabb…"
Miskolc - Soha nem vetítettek még ennyi filmet a CineFesten – emelte ki a 11. rendezvényről a Cine-Mis Kft. igazgatója.
Miskolc - Soha nem vetítettek még ennyi filmet a CineFesten – emelte ki a 11. rendezvényről a Cine-Mis Kft. igazgatója.Bíró Tiborral, a Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál ötletgazdájával, fesztiváligazgatójával beszélgettünk az immár 11. rendezvényről.
- Milyen filmekből áll az idei versenyprogram?
Bíró Tibor: A fesztivál hivatalos versenyprogramja – melyet az elmúlt napokban megjelent programfüzetben és a fesztivál honlapján (www.cinefest.hu) publikáltunk – azt hiszem, az eddigi legszínvonalasabb és a filmek számát tekintve is jelentősen bővült az elmúlt évekhez képest. Ez is bizonyítja, hogy folyamatosan, évről évre fejlődik a fesztivál, és nemzetközi szinten is egyre ismertebb és elismertebb. Célunk idén is az volt, hogy a világ filmművészetének legjelentősebb és legújabb alkotásait hozzuk Miskolcra, ez a programot áttekintve azt hiszem, sikerült. A korábbi terveinkben szerepelt egy Scarlett Johansson főszereplésével készült brit film (Under The Skin, avagy A felszín alatt), amelynek a miskolci lett volna a magyarországi ősbemutatója, de a jogtulajdonos a korábbi egyeztetések ellenére, technikai okok miatt nem tudott időre megfelelő kópiát biztosítani a filmből. Mivel számos olyan jelentős film volt, amely már mennyiségi okokból nem fért a programba, ezért helyette a Zrinko Ogresta rendezte Projetions került a szekcióba. Szubjektív megítélésünk szerint ez erősebb, mint a már letölthető Under The Skin, amely igazi felfedezés, hiszen a Jameson CineFesten lesz a nemzetközi premierje. Egyébként nemzetközi szinten is frissnek számító filmek esetén nem csak nálunk, hanem jóval ismertebb fesztiválok esetén is előfordulnak hasonló cserék technikai okokból, hiszen több film is van, ami a saját gyártó országában sem került még forgalmazásra. A megjelent hivatalos programfüzet már ezt a végleges programot tartalmazza.
- Mit tudna kiemelni, mi az, ami az előző tíz fesztiválnál is jelentősebbé teszi a tizenegyediket?
Bíró Tibor: Soha nem vetítettünk még ennyi filmet, összesen 205-öt. Ráadásul a vetítések száma ennél is jóval több lesz, minthogy minden versenyfilmet kétszer is levetítünk. A versenyprogramban 85 film szerepel, ebből 20 nagyjátékfilm, 33 kisfilm, 19 animációs és 13 dokumentumfilm. Versenyen kívül még 8 nagyjátékfilmet láthat a közönség, a Kitekintő szekcióban.
- Miért versenyen kívül?
Bíró Tibor: Például mert nem feleltek meg a kiírásnak, például nem első vagy második alkotásai a rendezőnek, ugyanakkor Magyarországon még egyiket sem forgalmazták és úgy ítéltük meg, hogy a kortárs filmek reprezentatív alkotásai.
- A CineFestek sorát tekintve mi jellemzi még az idei év kínálatát a már említetteken túl, ami más mint eddig volt?
Bíró Tibor: Jelentősen megnőtt a magyar filmek száma.
- Minek köszönhetően?
Bíró Tibor: Az utóbbi években megváltozott a filmfinanszírozás rendszere, az újjászervezés hatása most kezd jelentkezni. Vannak részben állami támogatással, magánfinanszírozásban és egyéb forrásokból készült hazai alkotások. Ennek eredményeképp üdvözölhetjük Reisz Gábor: Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjét, bemutatjuk továbbá Kerékgyártó Yvonne (a Sziget fesztiválról szóló) Free Entry-jét és Miklósy Zoltán egész estés animációját a MANIEGGS – Egy kemény tojás bosszúja címmel, továbbá itt lesz (versenyen kívül) egy kolumbiai–magyar közös produkció – egy Kolumbiában élő magyar vállalkozóról szóló –, a Parador Húngaro. Utóbbi alkotói és szereplői is eljönnek a fesztiválra, mint ahogy a legtöbb film esetében ez így lesz.
- Mint megszoktuk, a vetítéseken túl idén is több kapcsolódó program szerepel a fesztivál kínálatában. Ízelítőként mit ajánl?
Bíró Tibor: Több mesterkurzus is lesz. Mesterkurzust tart többek között fiatal filmesek számára Alfredo Mayo, az egyik legjobb spanyol operatőr, aki több spanyol filmben együtt dolgozott Pedro Almodóval és Carlos Saurával. Őt egyébként a zsűri elnökeként is üdvözölhetjük Miskolcon. Itt lesz a zsűri tagjaként és mesterkurzust tart Sandeep Marwah is, aki egy személyben India egyik legnagyobb filmgyárának és filmes iskolájának is az igazgatója.
- Indiának, mint a programfüzetből kitűnik, idén kitüntetett szerepe lesz.
Bíró Tibor: Két napon, 14-én és 15-én Made in India cím alatt bemutatkozik az indiai filmművészet, aminek jegyében külön kiállítás is nyílik az indiai filmplakátokból a Művészetek Háza Kortárs Galériájában. Az első napon látható lesz a Filmstaan című film is.
- Nemzeti nap több is lesz, milyen alapon válogattak?
Bíró Tibor: India filmjeit nem túl gyakran láthatja a magyar közönség, Spanyolországból pedig sok olyan film nem jut el hozzánk, amelyek nemzetközi fesztiválokon is sikereket arattak, ezért különös csemegének ígérkeznek. (Megjegyzem: a Made by Spain programon belül is lesz plakátkiállítás, az önkormányzat főbejáratnál lévő üvegfolyosón) A francia filmművészetnek is szenteltünk egy külön napot, amelyen a közönség találkozhat az Ombline című filmmel, amelyet „elkísér” a rendezője, Stéphane Cazes is. Ellátogat a francia nyelvet oktató középiskolákba, a Miskolci Egyetemre és a miskolci Alliance Francaise-be. A szlovák filmművészetből ezúttal az animáció mutatkozik be: az első hétvégén két nap alatt száznál is több vetítés lesz, a hatvanas évek animációjától a kortársig.
- Nem volt kezdetektől, de egy ideje része a fesztiválnak az Iránytű címet viselő dokumentumfilmes program. Idén mi köré szerveződik?
Bíró Tibor: A mostani, ötödik Iránytű keretében bemutatunk néhányat a helyi alkotók által készített dokumentumfilmekből. Lesz egy kárpátaljai blokk, amelynek az alkotói is itt lesznek, velük és más szakemberekkel többek között a filmkészítés lehetőségeiről is el lehet beszélgetni, beleértve a finanszírozást is.
- Ez inkább a szakmának szól, akárcsak a nemzetközi filmvásár, amin, ha jól sejtem, nem konkrét filmeket lehet vásárolniuk a nézőknek.
Bíró Tibor: Valóban, ezt a gyártók és forgalmazók, köztük a tévécsatornák szakemberei számára rendezzük, immár harmadik alkalommal; itt a filmek jogait vásárolják meg. Elsősorban a környező országok, de más európai országok is érdeklődnek iránta, az eddigi legtöbb érdeklődőt most regisztráltuk, ezért ennek a nemzetközi jelentősége is folyamatosan nő.
- Idén ötéves a Szabó István védnökségével zajló CineClassics. Mi az idei kínálat, kik az idei klasszikusok?
Bíró Tibor: A száz éve született Tolnay Klári áll a középpontjában, valamint Sára Sándor, aki vendégünk is lesz, bemutatunk egy vadonatúj portréfilmet róla, és itt lesz az életéről, munkásságáról szóló könyv ősbemutatója is. Levetítjük a Meseautó című klasszikust is, amelyet épp 80 éve forgattak Lillafüreden. A vetítést stílusosan, a Palotaszálló egyik különtermében tartjuk. De ezen túlmenően még a CineClassics több témára is fókuszál, amelyet hosszú lenne most felsorolni, a honlapunkon és a programfüzetben ezek megtalálhatók..
- A sok-sok film közül melyiket ajánlaná személyesen, mint kihagyhatatlant?
Bíró Tibor: Én ilyet elvből nem tehetek, nem lehetek elfogult.
- Azt gondolom, a miskolciak közül is egyre többen vesznek részt a fesztiválon, ugyanakkor még mindig sokan lehetnek, akik nem fogták fel, milyen lehetőséget kínál a CineFest.
Bíró Tibor: Épp a figyelemfelhívást szolgálják a kapcsolódó koncertek. Meglehet, ezeknek is köszönhető, hogy már tavaly is szinte minden vetítésünk telt ház előtt ment. A Szent István téren négy napon át váltják majd egymást a hazai és külföldi előadók, más-más idősávban más-más közönségréteget célozva meg, kora délutántól az éjszakába nyúlóan. A délutáni koncertek inkább az idősebbeknek szólnak – Csepregi Éva, Zalatnay Sarolta a Reflex-szel, Soltész Rezső, Korda György és Balázs Klári –, a későbbiek inkább a rock, az alternatív rock, az elektronikus zene kedvelőit találják meg: itt lesz többek között a Kerekes Band, az Intim Torna Illegál, The Carbonfools. A koncertek éppúgy, mint a fesztivál minden programja, idén is ingyenesen látogatható.
Szeptember 12-21. között megpezsdül a belváros. Önöknek nem csak a programokról, de a vendégekről is gondoskodniuk kell, beleértve a szállásokat is. Hány vendégre számíthatunk?
Bíró Tibor: Csupán az akkreditált vendégek száma meghaladja az ötszázat. Ez azt jelenti, hogy a belvárosban minden szállodai lehetőséget kimerítettünk, az utolsókként jelentkező vendégeket már csak Tapolcán tudjuk elszállásolni.
ÉM