Helyi közélet

2014.10.25. 12:35

Október 23. - Ünnepek "fiatalra" lefordítva

Miskolc - Mi történt Misley Emesével? Hova indult az 56-os forradalom legfiatalabb áldozata?

Miskolc - Mi történt Misley Emesével? Hova indult az 56-os forradalom legfiatalabb áldozata?

Pisztoly dördül, Emese abban a pillanatban holtan esik össze, Péter kétségbeesve guggol mellette, szólítgatja. A tömeg néma döbbenettel áll a két gyerek körül. Ezek az utolsó sorai a Misley Emese tragédiáját bemutató forgatókönyvnek. A Ferenczi Sándor Egészségügyi Szakközépiskola diákjai ugyanis rendhagyó módon ünnepelték október 23-át, a forradalom legfiatalabb miskolci áldozatára emlékeztek, az ő életét, utolsó óráit próbálták rekonstruálni. Mindezt Novák Krisztina, mozgókép és médiaismeret szakos tanáruk segítségével, aki megírta Misley Emese történetét.

Krisztina munkáját édesanyja segítette, aki szomszédja volt a 13 évesen tragikusan elhunyt lánynak. Így szinte percre pontosan tudta, mi történt, hogyan keveredett Emese a forradalmi tömegbe. „Október 23-a kapcsán minden évben megemlékeznek Emeséről, megkoszorúzzák az emléktábláját, de kevesen tudják, mi is történt valójában. A kislány nem tüntetni indult, csak kenyérért és tejért küldte el az édesanyja. Az utcán találkozott egy osztálytársával, Péterrel, akivel kíváncsiságból a tömeg után mentek. Ez lett a veszte, így találta el egy tömegbe lőtt, eltévedt golyó…” – mesélte Krisztina.

Izgalmas volt átélni

A darabot többször is elpróbálták a diákok, izgalmas volt számukra átélni a forradalmi eseményeket. Kepecs Tamásra Péter szerepe jutott, szinte főszerep. „Jó volt előadni ezt a történetet, hiszen korábban nem tudtam, hogyan történt, csak Misley Emese emléktábláját láttam. Egy ilyen személyes történeten keresztül közelebb kerül hozzánk 1956 is, az akkori események” – mesélte Tamás.

Rózsahegyi Nikolett szerint is jobban megértik egy ünnep mondanivalóját, ha egy fiatal, valós történetén keresztül ismerhetik meg. Pásztor Viktor is így gondolja, aki kérdésünkre, hogy ki szeretne színész lenni, elsőként jelentkezett. Büszkén mesélte, hogy ő már a március 15-i műsorban is szerepelt, ő volt Petőfi Sándor. A Ferencziben a március 15-i ünnep sem volt hagyományos, a diákok a Red Bull Pilvakerből adtak elő részleteket. Ez egy formabontó ’48-as megemlékezés, amelybe rapperek, az underground zenei élet alakjai, színészek és egy stand-up humorista idézik meg a márciusi ifjak szellemiségét.

„Örülünk, hogy ilyen ünnepi műsor van, mert ez a stílus, megközelítés közelebb áll hozzánk” – mondták a diákok. „Szeretem lefordítani a nyelvükre egy-egy megemlékezés mondanivalóját. Fontos, hogy tisztában legyenek a nemzeti ünnepeinkkel, de fontos, hogy azt az ő nyelvükön mondjuk el nekik” – véli Krisztina.

ÉM-NSZR

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában