2015.02.23. 08:33
Nem csak a festék hiányzik
Borsod-Abaúj-Zemplén - A tankerületek és az állami fenntartású iskolák problémáit sorolja olvasónk.
Borsod-Abaúj-Zemplén - A tankerületek és az állami fenntartású iskolák problémáit sorolja olvasónk.Nem csitulnak az állami iskolák fenntartójával, a Klik-kel (Klebelsberg Intézményfenntartó Központ) kapcsolatos indulatok. Nemrég írtunk arról, hogy az egyik miskolci iskolában nem tudták lefénymásolni a nyolcadikosok jelentkezési lapjait, mert a fenntartó nem adott pénzt festékpatronra. Azelőtt pedig arról jelentettünk meg cikket, hogy januártól takarékossági okokból egyes járásokban nem járhattak ki a logopédusok a kistelepülések iskoláiba, óvodáiba.
Levél érkezett szerkesztőségünkbe, melynek írója nevét nem merte adni, félve a kirúgástól, de soraiból kiderül, sok más probléma is van még az állami iskolák működésével.
Mivel utazzanak?
Az egyik, hogy „a kiadott utasítások szerint a Klik-munkatársak (értelmezés szerint az iskolai dolgozók is ideértve) hivatali célra nem használhatnak saját gépjárművet január 1-jétől.” Csakhogy amelyik tankerületnek nincs hivatali gépjárműve, ott ez komoly gondot okoz, hiszen a munkatársaknak gyakran kell értekezletre, továbbképzésre, gyerekekkel versenyre utazniuk. Tömegközlekedéssel megoldani az utazást meglehetősen nehézkes, főleg a hátrányos helyzetű járásokban, ahol a kisebb településekre ritkán jár busz.
Levélírónk azt is felveti, hogy sok esetben a tankerületi igazgatók fizetése alacsonyabb, mint az irányítása alá tartozó iskola igazgatójáé, pedig a közoktatásban töltött idejük megegyezik.
Komoly probléma az is, hogy sokszor azonnali adatszolgáltatásra kéri az iskolákat vagy a tankerületeket a Klik. Előfordul, hogy a munkaidő letelte után jön a levél: azonnal kérik az adatokat. Levélírónk az kérdezi: az a kormány, amelyik az üzletek vasárnapi zárva tartása mellett döntött, miért várja el, hogy a pedagógusok szabad estéiket és hétvégéjüket adatszolgáltatással töltsék.
Törvénytelenül?
Hozzáteszi: „ha a jogszabályokat nézzük, akkor a Klik törvénytelenül működtet sok iskolát. A státuszokat az iskolára számolt órakeret alapján 22 órás pedagógus-óraszámmal kellene számolni. Ehhez képest sok helyen 26 órás maximumra vannak állítva a pedagógusok, és még így sem tudják lefedni a törvény által biztosított órakeretet, hiszen az önkormányzatoktól átvett létszámmal dolgozhatnak az SZMSZ szerint.” Ráadásul, ha valaki nyugdíjba megy, nem lehet helyette senkit felvenni.
„Sokan itt hagyták már az egészet és kerestek más munkát. Megértem őket. Mást kaptunk, mint amit ígértek, de visszaút csak ritkán van” – zárja sorait levélírónk.
Felvetése nyomán felhívtunk néhány tankerületet, de mindenütt azt mondták, nem nyilatkozhatnak, csak a Klik budapesti központjának engedélyével. Ezért elküldtük kérdéseinket a Klik-nek, a Miskolci Tankerületnek és az Emberi Erőforrások Minisztériumának is. Annyit reagáltak, hogy pár napon belül válaszolnak.
Így aztán azt sem tudtuk meg, hogy eddig hány munkatárs távozott a tankerületektől. Azt azonban kiderítettük, az állami átvétel két éve alatt megyénkben 5 tankerület élén volt igazgatóváltás.
ÉM-HE