2015.08.04. 16:36
Helyére került a szerencsi adomány
Szerencs, Pusztina - Emléktáblát adományoztak a szerencsiek Pusztinának.
Szerencs, Pusztina - Emléktáblát adományoztak a szerencsiek Pusztinának.
2014 karácsonyán egy szerencsi küldöttség járt a csángóföldi Pusztinán.
A település akkor, helyesebben a nyár folyamán, a római katolikus templomban is megörökített védőszentje, Szent István napján ünnepelte fennállásának 250. évfordulóját.
Az anyagiak hiánya miatt azonban nem tudták kézzelfoghatóan emlékezetessé tenni az évfordulót.
Ajándék
A szerencsiek már a pusztinai látogatásuk alatt eltöprengtek, mi lehetne a megoldás, és jött az ötlet, ami nemrég vált valóssággá.
Szerencset illetően Ekker Róbert szobrász méretre szabott, felcsiszolt, előkészített egy márványlapot, majd Kiss Imre címfestő megszerkesztette a pusztinaiak által küldött szöveget, végül a mezőzombori Jakab Norbert felvéste a táblára. A kivitelezést teljesen ingyen végezték el, az emléktáblát a pusztinaiak segítésében nagy szerepet vállaló Vitelki László juttatta el Csángóföldre. Az adományt Pusztinán dr. Nyisztor Tinka pusztinai etnográfus vette át, és a tábla végleges helyére került.
ÉM-SZT
Pusztina
Pusztina (románul Pustiana) csángó falu Bákó megyében, Moldvában, Romániában. A Keleti-Kárpátokon túl, Perzsoj (Pârjol) községben található.
Pusztina Moldva egyik legfiatalabb csángó települése, mivel – valószínűleg – a madéfalvi vérengzés után, az 1790-es években vándoroltak ide magyarok. A szájhagyomány szerint a Csík vármegye felől érkező magyarok először egy román faluba, Blegyestbe (Blăgesti) mentek, s ott cséplést vállaltak, majd ők, a cséplők jöttek a mai Pusztina helyére.
Egy magyar ember figyelt erre fel, egy bizonyos Nemes nevű. A falu a nevét az itt talált pusztáról kapta. Más forrás szerint az első csíki telepes, aki Pusztinába érkezett, egy bizonyos Pusztina György volt.