2016.06.18. 15:43
Bartók Plusz Operafesztivál 2016 - „A különféle zenei közegek megismerése bátorrá tesz”
Miskolc - A matek helyett a jazzre váltott. Interjú: Harcsa Veronika jazzénekessel.
Miskolc - A matek helyett a jazzre váltott. Interjú: Harcsa Veronika jazzénekessel.
A Bartók Plusz Operafesztiválon lép fel vasárnap este 9 órától (a Nyári Színházban) Harcsa Veronika, generációjának egyik legsokoldalúbb és legkiemelkedőbb énekese. Őt kérdeztük.
Leginkább a kíváncsiság, a megismerés és a fejlődés vágya hajt." Harcsa Veronika
2008-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazztanszékén, de korábban 2005-ben már saját zenekara volt, amellyel hamar nemzetközi sikert értek el.
Harcsa Veronika: Viszonylag későn, huszonegy évesen döntöttem el, hogy mégsem matematikával, hanem zenével szeretnék foglalkozni, akkor viszont egyszerre minden energiámat belevetettem a zenélésbe, és valóban zenekart alapítottam, és felvételeket is készítettünk. Először a kedvenc jazzstandardjeimet dolgoztuk ki, később kezdtem saját dalokat írni. A quartetem zenészeit (Blaho Attila zongoristát, Oláh Zoltán nagybőgőst és Majtényi Bálint dobost) főiskolás szálakon keresztül ismertem meg, csakúgy, mint Gyémánt Bálint gitárost, aki osztálytársam volt, és akivel azóta a legaktívabban dolgozom együtt.
Milyen volt a zenekar hazai fogadtatása?
Harcsa Veronika: Két bemelegítő év után, 2007 végén nagyon jól kezdtek alakulni a dolgok, mert egyszerre több löketet kapott a zenekar. Ekkor újult meg a Petőfi Rádió, ami játszani kezdte egy dalunkat, két új jazzklub is indult Budapesten, ahol felléphettünk, ráadásul Japánban a szerencse egy kiadóhoz sodorta a lemezünket, akik szép sikereket hoztak nekünk, és ennek a híre itthon is sokat segített. Ehhez az időszakhoz több fontos koncert emléke fűződik, például a You Don’t Know It’s You lemezbemutatója az A38 hajón, vagy a Müpa Showcase-én való bemutatkozásunk.
A jazz szerepléseken kívül kortárs művészeti, alternatív és elektronikus zenei produkciók aktív résztvevője. Mi készteti, hogy tágítsa előadó-művészetének határait?
Harcsa Veronika: Leginkább a kíváncsiság, a megismerés és fejlődés vágya hajt. A zenében végtelen sok út van, és óriási élmény, ahogy a különféle stílusokban szerzett tapasztalatok összecsengnek, kirajzolódik belőlük egy egyetemes zeneiség, ami műfajfüggetlen. Egyszerűen nagy élmény egyik nap szabadon improvizálni, a másik nap pedig hűen követni egy huszadik századi klasszikus szerzemény hangjait, a kettő egymást erősíti.
A színház irányában is tett „kirándulást”, melyek voltak a legizgalmasabb előadások?
Harcsa Veronika: A zenekarommal magyar költők verseiből készítettük Lámpafény című lemezünket, ennek színpadi változatában Kulka János olvasott prózai részleteket a huszadik századi költőktől és költőkről. Ez az előadás a koncert és a színház között volt félúton, számomra felejthetetlen élményt adott János utánozhatatlan színpadi jelenléte.
Különféle zenei fesztiválok résztvevőjeként fellépett már – a teljesség igénye nélkül felsorolva – Japánban, Németországban, Ausztriában, Svájcban, Franciaországban, Norvégiában, Izraelben. Melyik volt a legnagyobb siker és hová jár vissza legszívesebben?
Harcsa Veronika: Nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy a zenével ennyi helyre eljutok, ráadásul a koncerten és utána közvetlen kapcsolatba is léphetek az ott élőkkel. Nehéz kedvenceket kiemelni, de a legutóbbi nagy élmény az észt turnénk volt. Nagyon keveset tudtam Észtországról, és teljesen lenyűgözött Tallinn hangulata, az ott élők elbűvölő nyitottsága és modernsége, stílusérzéke.
Számos zenekarral dolgozott már együtt. Hogyan választja ki az együttműködő partnereket?
Harcsa Veronika: Az állandó zenészpartnereim viszonylag fixek. A kínálkozó vendégszerepléseknél több szempontot kell figyelembe vennem, amik sajnos gyakran ellentmondanak egymásnak. Az első és legfontosabb, hogy zeneileg inspirál-e a leendő együttműködés, vagyis mennyire tudok kiteljesedni benne, mennyire testhezálló. A második, hogy időben belefér-e, aminél azt is figyelembe kell vennem, hogy lesz-e időm felkészülni rá, illetve nem megy-e esetleg a fő projektekre szánt idő rovására. Magyarul, állandóan sakkozom az idővel.
A tavalyi siker után az idén is lesz „udvara” Kapolcson, mire számíthat az odalátogató közönség?
Harcsa Veronika: Július 22–31 között immáron harmadik éve vezetem a jazzudvart Kapolcson, ami óriási élmény! Minden napra három zenekart hívtam koncertezni, emellett jógázunk, interaktív workshopokkal, gyerekprogramokkal várjuk az érdeklődőket, éjszaka pedig az NVC szervezésében izgalmas DJ-ket és elektronikus zenei ínyencségeket kínálunk. A külföldi útjaim során megismert előadókból is sikerült néhányakat elcsábítani, így a program színes és meglepetésekkel teli lesz, nagyon várom!
Névjegy: Harcsa Veronika, magyar dzsesszénekesnő
Életpályája
2008-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazztanszékén.
2005-ben alapította saját jazz-zenekarát.
Számos jazz szereplésén kívül kortárs művészeti, alternatív és elektronikus zenei produkciók aktív résztvevője.
Különféle zenei fesztiválok résztvevője.