2016.11.10. 20:39
Balog Zoltán: a kormány célja, hogy 2018-ra minden járásban legyen tanuszoda
Budapest - Balog Zoltán szerint a kormány célja, hogy 2018-ra ne legyen olyan járás Magyarországon, ahol nincs tanuszoda, így minden iskolás gyerek megtanulhat úszni.
Budapest - Balog Zoltán szerint a kormány célja, hogy 2018-ra ne legyen olyan járás Magyarországon, ahol nincs tanuszoda, így minden iskolás gyerek megtanulhat úszni.
Az emberi erőforrások minisztere erről csütörtökön beszélt a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) által szervezett, kétnapos budapesti nemzetközi konferencián, amelynek célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mozgásszegény életmód rohamos terjedésére. A résztvevők arról cserélik ki tapasztalataikat, miként lehet ezt a tendenciát megállítani az iskolai testnevelés minőségi fejlesztésével és az egészségvédő testmozgás népszerűsítésével.
Balog Zoltán kifejtette: az iskolai sport fejlesztéséhez elengedhetetlen a megfelelő infrastruktúra, s ennek érdekében 25 településen létesül tanuszoda elsősorban az iskolai úszásoktatás céljaira, s ezzel párhuzamosan 26 új tornaterem is épül az országban. A miniszter hozzátette: a mindennapos testnevelésnek köszönhetően ma már 1 millió 173 ezer diák mozog napi szinten, s ugyanakkor idén háromszor annyian jelentkeztek testnevelő tanárnak, mint három évvel ezelőtt.
A tárcavezető szerint az is fontos, hogy a gyerekek örömmel sportoljanak, mert a kisiskolákban így lehet megalapozni az élethosszig tartó sportolást.
"Egy mozgással eltöltött tanóra után pedig az elméleti tanulmányok is könnyebben mennek, ezért is fontos a mindennapos testnevelés programja" - emelte ki Balog Zoltán.
Balogh Gábor, a Magyar Diáksport Szövetség elnöke hangsúlyozta: a kontinens idősödik, egyre kevesebb aktív dolgozónak kell majd kitermelnie az egyre több nyugdíjas járulékát, ezért az Európai Bizottság Fehér Könyvének előrejelzése szerint 2060-ra az unióban 70 éves korra kell majd felemelni a nyugdíjkorhatárt. Az elnök hozzáfűzte: a korhatár felemelése éppen azt a generációt érinti majd, amely most az iskolapadban ül, ezért is fontos, hogy az európai polgároknál emelkedjen az egészségben eltöltött évek száma.
"A nem is annyira távoli jövőben az egészséges munkaerő lesz a legértékesebb, így a sport nem csak egy egészséget meghatározó divat lesz, hanem foglalkoztatási kérdéssé ki válik" - állapította meg Balogh Gábor, aki szerint szemléletváltásra van szükség ahhoz, hogy a mozgás által a magyarok és az európaiak egészségesebbek legyenek, mint manapság.
A konferencia több mint egy tucat országból érkezett résztvevőit videoüzenetben üdvözölte Navracsics Tibor, az Európai Unió kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa, aki elmondta, az EU-ban is felfigyeltek a sport szerepére az egészségvédelem, a közösségépítés és a kirekesztés elleni küzdelem területén. Tájékoztatása szerint ezért az unió az Erasmus+ Programon keresztül összesen 15 millió euróval támogatja a fizikai aktivitást, a testnevelést és a sportot népszerűsítő programokat.
A tanácskozáson szó esett arról is, hogy szakmai együttműködés alakult ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az MDSZ között. Ennek keretében a szövetség felhatalmazást kapott arra, hogy a T.E.S.I. 2020 stratégián keresztül szakmai és módszertani ajánlásokat tegyen a minisztériumnak arra vonatkozólag, hogyan lehet a testnevelés órákat vonzóbbá tenni a diákok számára.
- MTI -