2016.12.13. 18:12
Négy település közös programja
Szerencs - Az Országgyűlés nyáron fogadta el a településkép védelméről szóló törvényt, amelynek végrehajtását a Miniszterelnökség Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkársága kapta.
Szerencs - Az Országgyűlés nyáron fogadta el a településkép védelméről szóló törvényt, amelynek végrehajtását a Miniszterelnökség Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkársága kapta.
Négy településen
A szerencsi pátria – mint a Tokaji borvidék egyik komponense – részét képezi Magyarország kiemelt jelentőségű területeinek, ezért kézenfekvő volt, hogy munkaindító megbeszélést tartsanak a „Településképi Arculati Kézikönyv” készítéséről.
Szabó Lászlóné, a szerencsi polgármesteri hivatal városfejlesztési osztályának vezetője elmondta, tulajdonképpen egy mintaprogramról van szó, az államtitkárság az Országos Főépítészi Kollégiummal és a Tokaj Borvidék Fejlesztési Tanáccsal egyeztetve négy településen, Mádon, Rátkán, Szerencsen és Tállyán készíti el az arculati kézikönyveket.
Szakmai segítség
– A napokban a Rákóczi-vár Lovagtermében megtartott munkaindító megbeszélésen kiveséztük, milyen szemléletformáló, innovatív szabályozással lehet biztosítani az épített és természeti környezet minőségének védelmét és minőségét – sorolja az osztályvezető. – A településkép védelme korábban csak rendeleti szinten élt, júniustól viszont törvényileg szabályozzák. Az érintett helységeknek rendeletet kell majd alkotniuk a településképük óvásáról, ehhez kapcsolódik majd az arculati kézikönyv. Folyamatban van a módszertan kidolgozása, ami a már említett négy települést illetően mintaként fog szolgálni. A szakmai segítséget az államtitkárság adja, ehhez anyagi finanszírozás is társul. Miről van szó a gyakorlatban? Tudni kell, hogy minden településen más-más az építészeti karakter mindamellett, hogy vannak hasonló jegyek és különbözőségek is. Meg kell majd nézni, mik azok az elemek, amelyek megóvandók, megőrzendők, és az új építések-felújítások során ezeket lesz célszerű figyelembe venni. Egyfajta útmutatásról van szó annak kapcsán, hogy milyen az az építészeti jelleg, ami kívánatos az adott helyen.
ÉM