2017.03.15. 09:54
Berzék, a Perczel család otthona
Berzék - Perczel Mór dédunokája még ma is hazalátogat, ha teheti.
Berzék - Perczel Mór dédunokája még ma is hazalátogat, ha teheti.
Kiemelt szerepet kap az 1848–49-es forradalom és szabadságharc ünnepe Berzéken. A pákozdi csata vitéz tábornokának, Perczel Mórnak unokája, Perczel Olivér ugyanis itt telepedett le, felesége Potoczky Adrienn, Berzék másik nagy nemesi családjának sarja volt. Adrienn néni 96 éves korában hunyt el, élete végéig a Perczel-kastélyban élt, amely jelenleg is a család tulajdona. Perczel Olivér maga is lovasdandár-parancsnok volt, 1936–38 között a Magyar Koronaőrség ezredese.
Fiuk, Perczel István 1956-ban hagyta el az országot, előbb Ausztriába, majd Svájcban telepedett le, ott született meg a lánya és unokái is. A 91 éves leszármazott ha teheti, hazalátogat a családi fészekbe.
A településen az iskola és az óvoda is Perczel Mór nevét viseli, az ünnepi megemlékezéseken kiemelt figyelmet szentelnek a szabadságharc tábornokának.
– Az ünnepségünk idén is a szokott módon a művelődési házban kezdődik, amelyen a gyerekek felelevenítik a pákozdi csata jeleneteit is. Majd fáklyás, gyertyás felvonulással megyünk át Perczel Mór domborművéhez az iskolához, amit megkoszorúzunk. Idén sajnos nem tud hazajönni, de az ünnepségeinken általában díszvendég Perczel István – meséli Farkas László, Berzék polgármestere. Hozzáteszi: személyesen is ismerte Perczel Olivért és nagy büszkeség a településnek, hogy a család a mai napig is kötődik Berzékhez.
Kossuth Lajosnak is van kötődése a településhez. A község határában húzódik egy nyárfasor, mely hajdan Palóczy Lilla – Palóczy Lászlónak, az 1848–49-es országgyűlési korelnök testvérének – birtokának határát jelölte. Egyszer Pozsonyba menet a két államférfi a fasornál találkozott, Kossuth pedig az egyik fához kötötte lovát, amelyet a berzékiek Kossuth fájaként kezdték emlegetni.
ÉM-HI