2017.11.16. 18:03
Résnyire nyílt a Bükk kapuja
Miskolc - Fazekas Sándor földművelési miniszter jelentette be még nyáron, Szeleta látogatóközpont épül a Bükkben.
Miskolc - Fazekas Sándor földművelési miniszter jelentette be még nyáron, Szeleta látogatóközpont épül a Bükkben.
Több mint egymilliárd forintból újul meg az egykori Herman Ottó Emlékpark – adtuk hírül még nyár közepén. A Bükk keleti kapujaként is emlegetett terület – amelyet annak idején Taba Benő építész tervezett – rekonstrukciója már több mint egy évtizede várat magára, hiszen a területen lévő építmények állapota egyre csak romlik, és a valamikor építészeti remeknek számító bejárat mára csak az összeomlást jelképezi.
Éppen ezért igazi örömhír volt, amikor kiderült, a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága százszázalékos támogatást kapott – 1,4 milliárd forintot – a látogatóközpont előkészítésére és megvalósítására. A projekt előkészítési szakasza még tavaly szeptemberben elindult, az épület jogerős építési engedéllyel rendelkezik. Az akkori sajtótájékoztatón elmondták, várhatóan 2020-ra elkészül a beruházás. Mi arra voltunk kíváncsiak, most hol tart a projekt, illetve amíg nem kezdik el az építkezést, milyen állagmegóvást végeznek a területen.
A projekt még valóban nem tart a leglátványosabb szakaszában, de ez, reméljük, csak emeli a várakozás izgalmát – kaptuk a választ a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságától. „Év végére várhatóan elkészül a látogatóközpontunk kivitelezési terve, és nem sokkal utána a központba tervezett kiállítási forgatókönyvünk. Jövő év elején így elindíthatjuk a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárásunkat, aminek a becsült időigénye 4–5 hónap. Ezzel párhuzamosan megy majd a kiállítás, továbbá a játszótér kivitelezésére előkészített közbeszerzés. Terveink szerint 2018 nyarán elindulhat a látványos munka a területen. Jelenleg a PR marketingfeladatok, beszerzési eljárás kiírásán dolgozunk, aminek, reméljük, heteken belül megjelenik a felhívása a közbeszerzési értesítőben” – sorolták.
Majd elbontják
Az állagmegóvás kapcsán azt mondták, a mostani épületet nem kívánják felújítani, azt majd elbontják. „Jelenleg a balesetveszélyes állapotok megszüntetését végzik az épületben, kívül pedig zöldfelület-kezelési munkákat, jellemzően kaszálást” – magyarázták.
Azt is megtudtuk, eddig kevésbé látványos, bár annál időigényesebb előkészítési folyamatok történtek: engedélyes szintű épülettervezés, engedélyes szintű kiállítástervezés, játszótértervezés, vízjogi engedélyezés, közbeszerzések előkészítése, megvalósíthatósági tanulmány elkészítése, talajmechanikai, geodéziai felmérések, előzetes régészeti dokumentáció elkészítése. Valamint az érintett ingatlan földhivatali nyilvántartásában történő kisebb mértékű módosítása, illetve a pályázat megvalósításához szükséges hatósági engedélyek és érintett vagyonkezelői, tulajdonosi hozzájárulások megszerzése.
ÉM-NSZR
[related-post post_id="3520164"]
[related-post post_id="3407721"]
[related-post post_id="3371445"]