2018.01.22. 12:05
A magyar kultúra napja - A kultúra a mi hatalmas erőforrásunk
A Himnusz keletkezésének napját ünnepeljük január 22-én. Pankucsi Márta írása.
A Himnusz keletkezésének napját ünnepeljük január 22-én. Pankucsi Márta írása.
Január 22-én ünnepeljük a Magyar Kultúra Napját. Ifj. Fasang Árpád zongoraművész kereste meg 1989-ben a férjemet: Furmann Imrét, azzal az ötlettel, hogy váljon a magyar kultúra napjává az a nap, melyen Kölcsey Ferenc befejezte a Himnusz írását.
Férjem akkor a Magyar Demokrata Fórum általános alelnöke volt. Tetszett neki az elképzelés. Előterjesztette, hivatalos elfogadását kezdeményezte, majd a Magyar Kultúra Napja első országos megünneplésének szervezője lett. Örült, büszke volt rá. Egész életét átszőtte a magyar kultúra szeretete.
Már általános iskolásként, Nyékládházán eljátszotta Fazekas Mihály Ludas Matyi című művének címszerepét. Talán akkor határozta el, hogy mindig fellép, szót emel majd az igazságtalanság ellen. Középiskolásként verseket, tanulmányokat írt. A Pécsi Tudományegyetem Jogi Karán a Glosszátor nevű kulturális lapban rendszeresen publikált, szerkesztette azt, tagja volt a Glosszátor Irodalmi Színpadnak.
Életünk mintázata
Kezdő jogászként Miskolcon bekapcsolódott a Kelet irodalmi körbe. Verseket írt, irodalmi esteket szervezett. Amikor megtiltották, hogy Miskolcon megszervezze az amatőr irodalmi körök országos találkozóját, akkor köteleződött el véglegesen a direkt politizálás mellett. Így lett a Magyar Demokrata Fórum egyik alapítója, szervezője.
Kötetei jelentek meg, kitüntetéseket kapott.
Tudta, hogy a kultúra nem azonos az irodalommal, a magas kultúrával. A kultúra az életünk mintázata, mely szerint mindennapjainkat éljük.
Táplálkozási kultúra, lakáskultúra, egészségkultúra, közlekedési kultúra, munkakultúra, jogi kultúra, politikai kultúra, és így tovább.
Bizonyos volt benne, hogy a magyar kultúra a mi hatalmas erőforrásunk, melyre építhetünk, melyre építenünk kell. Az emberek habitusában, mentalitásában rögzült erő. Azt vallotta, hogy a magyar emberek, ha összefognak, akkor képesek boldogulni. Csak hagyni kell őket, csak a feltételeket kell biztosítani. A legfontosabb politikai, gazdasági és kulturális feladatnak tekintette az emberhez méltó élet feltételeinek biztosítását mindenki számára, az emberi méltóság megvalósulását.
Egy olyan viselkedéskultúra valóra válása volt az álma, ahol az emberek bíznak önmagukban és egymásban, méghozzá azért, mert úgy élnek, hogy érdemesek a bizalomra.
A kultúra bennünk van, a mi életünkben. Minden szavunkkal, cselekedetünkkel alakítjuk.
Ne hagyjuk elvitatni
Hitte, vallotta, hogy mi magyarként lehetünk európaiak. A magyar kultúra megőrzésével, gazdagításával, átadásával válhatunk a világ kultúrájának egyenrangú részeseivé. Más nemzetek, népek kultúrájának tiszteletére csak akkor válhatunk képessé, ha becsüljük a saját magyar kultúránkat, ha büszkék vagyunk rá, és nem hagyjuk ezt senki által elvitatni.
Az élet szeretete
Bizonyos vagyok benne, hogy ha élne a férjem, akkor ma is így vélekedne. Szeretett élni. Ma is azon lenne, hogy váljon viselkedéskultúránk természetes részévé az élet szeretete, a jókedv, melyért már Kölcsey is fohászkodott.
A Magyar Kultúra Napját sokfelé ünneplik. Jó, hogy van a kultúrának egy háza, melyet a férjemről neveztek el. Szülővárosában: Nyékládházán áll, az a neve, hogy Furmann Imre Művelődési Ház és Könyvtár. És vagyunk mi, akik ismertük, szeretjük. Sok mindenért. Többek között azért, mert ünnepelhetjük a Magyar Kultúra Napját. Ünnepeljük!
- Pankucsi Márta, jogász-szociológus -
[related-post post_id="3743592"]
[related-post post_id="3743596"]
[related-post post_id="3743569"]