2018.09.23. 11:24
Regény a színpadon Miskolcon
Miskolc - Középiskolás diákok nyerhettek betekintést a színház kulisszái mögé.
Miskolc - Középiskolás diákok nyerhettek betekintést a színház kulisszái mögé.
Szeptember 21-én ünnepeljük a Magyar Dráma Napját, amelynek keretében a Miskolci Nemzeti Színház különleges előadásán háromszáz fiatal vehetett részt. A Kamaraszínház október 12-ei bemutatójára Kosztolányi Dezső regényéből, az Édes Annából készülő darabból adtak elő egy jelenetet a társulat színművészei. A közönség számára nyitottá vált az alkotói folyamat, ahogy egy regényből színpadi átirat lesz.
Élénkíti a fantáziát
Az olvasás fontosságáról, az Édes Anna történelmi hátteréről és a karakterek megformálásáról mesélt Rusznyák Gábor színházrendező.
„Tudjuk, hogy a mai fiatal generáció nem sokat olvas, mert a képi kultúra teljesen leköti őket. Pontosan arra képes a regény, amit a filmben nem találunk meg, hogy magunk képzelhetjük el a történéseket. Az Édes Anna nem hosszú regény és ha jól tudom, érettségi tétel. A gyilkos cselédlány történetét, aki megöli a gazdáit, színházban láttam először. Már csak középiskolás éveimet követően olvastam, de akkor nagyon megfogott” – mondta.
Megtölti tartalommal
Megtudtuk, hogy egy szépirodalmi mű színpadra állítása más munkamódszert igényel, mint eleve színdarabot írni.
„A darabok szövegkönyvében szerepelnek a szereplők, néhány szerzői instrukció és a szöveg, de ez csak a történet a váza. A színészeknek és a próbafolyamatnak a dolga, hogy megtöltse mindezt részletekkel. Kitaláljuk, hogy milyenek a karakterek és mit csinálnak. Egy regény dramatizálásakor ez éppen fordítva történik. Megvan az egész körítés, és abból próbálunk redukálni, hogy az még érdekes legyen” – magyarázta.
DA