2018.12.18. 17:55
Műalkotást venni ne féljetek!
Budapest - A szakember szerint bátorítani kell az embereket, hogy látogassák a művészeti galériákat.
Budapest - A szakember szerint bátorítani kell az embereket, hogy látogassák a művészeti galériákat.
Hatalmas összegeket elkérnek a művészeti galériák egyes képzőművészeti alkotásokért. Mit csináljon az a műkedvelő, aki még nem is biztos benne, hogy műalkotásokkal szeretné dekorálni a lakását? A Resident Art Budapest kitalált egy köztes megoldást: fix, még megfizethető áron kínálják fiatal, kortárs művészek alkotásait, ami jó lehetőség a jövőnek megmutatkozni, a műgyűjtőknek pedig tesztelni affinitásukat.
A tárlattal bekerülhetnek a művészeti vérkeringésbe a fiatalok.” Bánki Ákos
Kezelés „küszöbfrász” ellen
A Resident Art Fair névre keresztelt „karácsonyi vásár” mibenlétéről Bánki Ákos képzőművész, a több mint 300 alkotást kiválogató kurátorok egyike mesélt lapunknak. Kifejti, egyben kiállítás is a gyűjtemény, amire több mint 100 fiatal, feltörekvő művészt hívtak meg – kiegészítve befutott alkotókkal, a grafikát mint műfajt pedig fókuszba helyezve, de nem kizárva a festményeket, szobrokat, fotográfiákat sem.
Komoly célok mentén szervezték meg a vásárt. Ákostól megtudjuk, hogy a művészetkedvelő potenciális vásárlók esetében felmerülhet a „küszöbfrász”, azaz „nem merik átlépni a kereskedelmi galériák küszöbét”. Éppen a műgyűjtés kezdetének határán vannak, de még bizonytalanok saját stílusukban, vagy valamely egyéb ok miatt nem fektetnének be horribilis összeget egy műalkotásba.
Ez ellen álltak elő a fix, „bevezetőárak” ötletével, de ne gondoljuk, hogy pálcikaemberek fogják egymás kezét a képeken, kockanap alatt álldogálva. A minőségre nagyon odafigyeltek, hogy magas színvonalú repertoárral tereljék a művészet felé az érdeklődőket – tudjuk meg Ákostól. A műfajok is szerteágazóak az emberábrázolástól kezdve, az absztrakton át a tájképekig és a fotókig. Azt látjuk, hogy a képzőművészetre van igény Magyarországon – Frida Kahlo Magyar Nemzeti Galéria által szervezett, teltházas kiállítását említi példaként Bánki Ákos. Ugyanakkor kicsit bátorítani kell az embereket, hogy látogassák a művészeti galériákat, esetleg maguk is avanzsáljanak műgyűjtőkké.
Ismerjük meg őket
Másik szemszögből tekintve, a Resident Art Fair a fiatal, még be nem futott képzőművészeknek is mankó. Hiszen a tárlattal megmutatkozhatnak, bekerülhetnek a művészeti vérkeringésbe. A több mint 100, az ország minden táján, köztük Miskolcon is alkotó, feltörekvő tehetség önmagában szép szám, amit értékelhetünk a kortárs magyar művészet pozitív mutatójaként is. Ákos hozzáteszi, hogy ennél még többen is vannak, de most ennyien fértek be a katalógusba.
Szerencséjük van, mert sikerült nagy figyelmet összpontosítani a kezdeményezésre. Ezért, ahogy említettük: kurátorok, szakemberek, műkedvelők felfedező tekintetei irányulnak az alkotásokra, és könnyen kialakulhatnak hosszú távú együttműködések, amik szakmai karriereket építhetnek – tudtuk meg Ákostól.
A tárlat megtekinthető december 22-ig Budapesten, az A. P. A Galériában, de akik nem tudnak elutazni a fővárosba, a Resident Art Budapest honlapján keresztül online katalógusban böngészhetik a választékot.
[related-post post_id="4076755"]
[related-post post_id="4075655"]