2019.01.11. 17:40
Újraépítették magukat Rudolftelepen
Rudolftelep - A nehéz évek után új erőre kapott az észak-borsodi kis település.
Rudolftelep - A nehéz évek után új erőre kapott az észak-borsodi kis település.
A bánya bezárása után akár elképzelhetetlen mélységbe is süllyedhetett volna Rudolftelep. Végül nem így lett. Köszönhetően a lokálpatrióta vezetőknek, Rozlozsnik Jánosné polgármesternek és Baji Sándor alpolgármesternek, a képviselőknek és a település közösségének, akik nem adták fel.
Kihívásokkal teli
– Elképzelni sem lehet mi mindent adott Rudolftelepnek a bánya, a bányászat. A fénykorban 2500 fős is volt a település és még ugyanennyien jártak ide dolgozni máshonnan. Aztán 1992-ben az állami bányászat befejeződött, de az egyik vezető szakember nyolc éven át, 2000-ig még üzemeltette a bányát, ezzel 100-150 embernek reményt és esélyt adott. Utána ennek is vége lett – kezdte Rozlozsnik Jánosné.
Tíz nagyon nehéz év következett, amit a lakók jó része, a település és az ott élők is megsínylettek. 2010-ben aztán változás történt a polgármesteri székben.
„Nehéz volt a helyzet, de szeretem a kihívásokat, ezért úgy gondoltam, belevágok. A kassza szinte üres volt, az óvoda fűtését is csak nagy nehézségek árán tudtuk megoldani, de a jó Isten valahogy mindig mellettem állt és 2012-ben fordulat következett.”
Rozlozsnik Jánosné úgy fogalmazott, Rudolftelepnek a közmunkaprogramok adtak egy hatalmas lendületet, amitől a település egész közössége új erőre kapott. Virágládák, útjelző táblák, padok – eleinte csak kisebb beruházásokat végeztek el, de a helyiek örültek a munkalehetőségnek és a közösség együtt kezdett dolgozni Rudolftelep szépítéséért.
– A fordulópont óta átlagosan kilencven-száz főt foglalkoztatunk így és igyekszünk rengeteg értéket teremteni. 2014-ben még belügyminisztériumi elismerést is kaptunk a példásan megvalósított programokért, és azóta egyre több lehetőséget kapunk – mondta a polgármester.
Építettek azóta ravatalozót, utakat, járdákat, lépcsőfeljárókat, új kazánokat vásároltak, zöldségféléket termesztenek. Korszerűsítették az óvodát és a helyi sajátosságokra épülő mintaprogramban az 1970-es években, társadalmi összefogással épült csillagvizsgálót is felújították, ahol azóta térítésmentesen fogadnak csoportokat.
Emlékpark
Rudolftelep 2018-ban ünnepelte fennállásának 110. évfordulóját, ekkor a megyei bányásznapot is ők rendezték.
„Ekkor adtuk át bányász emlékparkunkat is, mely szintén a helyiek összefogásának köszönhetően jöhetett létre. Itt kapott új helyet a régi bányaépület előtt emelt faragott kapu, de régi bányászatban használt eszközök mellett helyi fiatalok falfestményei is díszítik a parkot.”
ÉM-TÁ