2019.04.04. 19:42
Elsőre megkapta a díjat Miskolcon
Miskolc - A zenetanár szerint minden gyerek más, és a pedagógusnak kell hozzájuk alkalmazkodni.
Miskolc - A zenetanár szerint minden gyerek más, és a pedagógusnak kell hozzájuk alkalmazkodni.
Igazi meglepetés volt Szabóné Bíró Klára zenetanár számára, hogy elnyerte a MOL Mester-M Díját, hiszen az a hír járja, hogy általában csak 4-5. alkalommal kapják megy a jelöltek az elismerést. Az Egressy Béni zeneiskola tanárának azonban ez elsőre sikerült.
– Mivel nem számítottam rá, hogy megkapom, valóban nagy meglepetés volt. Komoly elismerésnek tartom a díjat, az pedig, hogy volt tanítványom (ma már kollégám) jelölt, az még becsesebbé teszi – fogalmazott a zenetanár, aki hosszú éveken keresztül fagottot és furulyát tanított a zeneiskolában. Hét éve azonban nyugdíjba vonult, azóta óraadóként furulyázni tanítja a zeneiskolában a növendékeit. Arra persze nincs statisztika, hogy a hosszú évtizedek alatt összesen hány tanítványával szerettette meg a zenét és a hangszereit, de az biztos, több százan lehetnek. Közöttük olyan tehetségek is, akik országos versenyeken kiváló helyezést értek el, egyik növendéke, Szalovszky Viktória pedig a Virtuózok televíziós, komolyzenei tehetségkutató műsor döntőse volt.
Minden gyerek más
– A tanítványaim nagyon a szívemhez nőnek, hiszen 6-7 évesek, amikor elkezdem őket tanítani, és van, aki még 18 évesen is hozzám jár. Amikor pedig ők lesznek tanárjelöltek, tanítási gyakorlatra térnek vissza hozzám. A munkám legfontosabb részének talán azt tartom, hogy a gyerekekkel megszerettessem a zenét. Mivel én magam is nagyon szeretem, csakúgy mint a hangszereimet, gondolom, ez kisugárzik, és a növendékeim megérzik. Azt vallom, hogy minden gyerek más, akárcsak az ujjlenyomat. Mindegyiknek másfajta módszerekre van szüksége, mindegyikük más adottságokkal és egyéniséggel rendelkezik. Ehhez próbálok meg alkalmazkodni. Igyekszem megismerni őket, és ennek megfelelően eredményt elérni –
vázolja a tanítás rejtelmeit és szépségeit a pedagógus.
Hozzáfűzi: „Nagyon jó pluszt jelentenek a növendékeim számára a versenyek, de nem minden tehetséges gyerek szereti megméretni magát. Vannak olyanok is, akik egy-egy kudarctól elveszítik a kedvüket. Ez semmiképpen nem jó. Mert a legfontosabb, hogy a gyerekek szeressék a zenét, aki tehetséges, maradjon zenei pályán, de a versenyzés ne legyen kényszer, csak egy jó lehetőség.”
Amíg van eredmény
Szabóné Bíró Klára elmeséli azt is, hogy nem akart tanár lenni, de mivel a szülei észrevették, hogy jó érzéke van a zenéhez, zeneiskolába és zenei gimnáziumba íratták. Tulajdonképpen érettségi előtt döntötte el, hogy a zenei utat választja.
Akkor ugyanis új fagott-tanárt kapott, akitől mindennap tanult valami újat. Ez pedig olyan hatással volt rá, hogy ő maga is kedvet érzett a tanításhoz.
A zenetanár persze otthon sem unatkozik, hiszen a háztartás és a főzés az ő feladata. Sok időt tölt két kis unokájával is, akik 3 és 5 évesek. Nagyon szeret olvasni, természetes zenét hallgatni, sokat sétál és rendszeresen úszik.
– Addig szeretnék tanítani, amíg úgy érzem, hogy a munkámnak van eredménye, amíg hasznosnak érzem magam. Mert zenét tanítani is csak jól érdemes – fogalmaz a pedagógus.
Példaképek
Szabóné Biró Klára március 22-én Budapesten vette át a MOL Mester-M Díjat. Ez az elismerés azoknak az áldozatkész tanároknak, edzőknek a munkáját jutalmazza, akik ösztönzik a tehetséges gyerekeket a sport, a művészet és a tudomány területén, ezzel egy időben szakmailag, emberileg is tanítványaik példaképei. A pedagógusokat általában saját, korábbi diákjaik és tanítványaik jelölik a díjra, majd a legérdemesebb jelöltek közül a MOL Alapítvány kuratóriuma összesen tíz személyt díjaz.