2019.04.05. 11:20
Sejtjeink védelmének alapja a jó táplálkozás
Miskolc - Az egészség egyik alapja a test sejtjeinek megfelelő működése.
Miskolc - Az egészség egyik alapja a test sejtjeinek megfelelő működése.
Az emberi sejt védelme az aktív öregedés érdekében címmel tartott előadást március 25-én a MAB Székházban prof. dr. Dinya Zoltán, a Magyar Tudományos Akadémia doktora és az MTA Miskolci Területi Bizottságának Társadalom- és Humántudományi Gerontológiai Munkabizottság elnöke.
Helyes étrend, fél egészség
„Az emberi egészség egyik döntő alapja a test sejtjeinek egészséges működése, amelyek állandó aktivitásban vannak, képződnek, átalakulnak és elhalnak. Lényeges tehát mindehhez optimális körülmények biztosítása, aminek kiindulópontja a sejt összetevőinek – sejthártya, sejtmag, mitokondrium – megismerése, különös tekintettel a genomikai és epigenomikai jellemzőkre, valamint a génjeinkben kódolt információ megőrzésére és megfelelő felhasználására. A sejt helyes működésének megóvásában alapvetően fontos szerepet játszik a táplálkozás a gének összefüggésében és a sejti jelátvitel, valamint a mitokondrium szerepe az anyagösszetételben. Lényeges továbbá az emésztőrendszer működése és az úgy nevezett agy–bél kapcsolat” – olvasható az előadás összefoglalójában.
Napjaink elöregedő világában különösen lényeges, hogy a hosszú élet, jó életminőséggel társuljon. „Szent-Györgyi Albert mondta, hogy akkor öregszetek meg, amikor már nem tudjátok használni az eszeteket” – vezette föl prof. dr. Dinya Zoltán. „Az életünk egy hihetetlen komplex rendszer, benne van a család, munka, tanulás, sport, szerelem, táplálkozás és egészség. Seneca szerint a halál az törvény és nem büntetés. A halál jön, de nem mindegy, hogy mikor és milyen körülmények között, és ezért tudunk tenni. A legjobb egy római megfogalmazás, hogy az egészség egy alkalmazkodó képesség. Ha a szervezetünk le tudja győzni a kihívásokat, akkor egészséges. A legtöbb ember életében hatvan év fölött válik igazán égetővé az egészség kérdése.
Hatvan év gyógyszer nélkül
Azonban az élettartam és az életminőség együttesen szabja meg ezt, amelynek az alapja a helyes táplálkozás. A WHO 2019-es közlése szerint ez 20 százalék gabona, 30 százalék zöldség, 30 százalék gyümölcs, 20 százalék fehérje. Ehhez társul az életmód: a fizikai aktivitás, mentális kiegyensúlyozottság, barátság, család, szerelem, hivatás, agyhasználat, anyagi biztonság és a korai szűrések. Bár hazánkban 70–76 év a várható élettartam, de ebből csak 60-62 évet élünk gyógyszer nélkül, mert tombolnak a krónikus megbetegedések. A funkcionális táplálkozásnak tehát az egészséges öregedés a célja” – hangsúlyozta.
ÉM-DA