villám­árvizek

2019.06.25. 08:00

Nem bír a csatornahálózat napjaink fura időjárásával

Miért szakad le egyre gyakrabban az ég, és miért alakulnak ki villám­árvizek?

Hegyi Erika

Áradás Alsóvadászon: az encsi katasztrófavédelem tűzoltói segítettek a helyieknek a vészhelyzet elhárításában

Fotó: Ádám János

Az elmúlt hétvégén több település is zivatarok áldozata lett. Vagy a hegyekből lezúduló ár, vagy a megduzzadt, majd kiöntő patakok árasztották el a községek, városok egy részét. Extrém időjárásnak tekinthető a mostani?

Kérdésünkre Mesterházy András, az Országos Meteorológiai Szolgálat meteorológusa válaszolt. Mint jelezte, a májusi és júniusi időjárási hullámzás normálisnak tekinthető. Az igaz, hogy májusban a megszokott csapadékmennyiség duplája, egyes helyeken triplája hullott le. Most pedig a június is több esőt hozott, mint az átlagos mennyiség.

– Az elmúlt héten jelentős zivatartevékenység jellemezte Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Heves megyét, ami felhőszakadással, majd villámárvizekkel járt. A hegyvidékeken lehulló csapadék nagyobb károkat okoz, mint a síkvidéken, hiszen a völgyekben összefolyik a víz, ami sebesen zúdul lefelé. Vasárnap egy intenzív zivatarrendszer mozgott az Északi-középhegység térségében, és sok helyen 30–50 milliméter csapadék hullott. Ez önmagában nem jelent extrém mennyiséget, de a hegyvidékeken villámárvizet okozott, hiszen a csatornahálózat ekkora mennyiségű vizet nem tudott elvezetni – sorolta a szakember.

Mi a megoldás?

Miért nem bír a csatornahálózat a hirtelen lehulló csapadékkal? Ezt már Üszögh Lajos hidrogeológus mérnöktől, a Bükki Víz Közalapítvány kuratóriumi elnökétől kérdeztük, aki elmondta: a csatorna- és gátrendszert a mérnökök mindig az elmúlt 100 év legnagyobb árvizét figyelembe véve tervezik. Mára azonban a csapadékviszonyok teljesen átalakultak, a hidrológiai ciklusok nem a korábbi évszázadoknak megfelelően zajlanak, hanem sokkal gyorsabban és sokkal nagyobb intenzitással jönnek az esők. Ezekre azonban nem nagyon lehet előre felkészülni.

– Gondot jelent, hogy sok helyen az emberek a vizesárkot betemetik, és kiskertet csinálnak belőle. A vizes­árok közterületen van és nem véletlenül. Ha egy utcában csak egy ember tölti fel az árkot, már óriási károkat tud okozni. Miskolcon a vizesárkok karbantartása a Városgazda kft. feladata, de még egyszer hangsúlyozom, a kiépült rendszer nem képes a mostani hektikus időjárási viszonyoknak megfelelni. Megoldás lehetne záportározók építése, mint a Pece-patak esetében, a Bükki Nemzeti Park területén azonban nem lehet ilyeneket létesíteni – vázolta a helyzetet a szakember. Hozzátette: több településen vagy településrészen pedig az a gond, hogy az emberek kiirtották az erdőt, hogy oda építkezzenek. A kertet fűvel vagy tujával ültették be, így a talaj fellazult, amit pedig könnyen lemos a nagy intenzitással lehulló zápor.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában