Továbbtanulás

2019.08.10. 10:00

Orvosi diploma 16 millió forintért

Elég vastagon fogott az egyetemek ceruzája, egyre drágábbak az egyetemek önköltséges képzései. Hol a határ?

Hegyi Erika

Megkérik a tudás árát (képünk illusztráció)

Forrás: Dreamstime

Szabó Nóra két évvel ezelőtt jelentkezett egyetemre. Az általa választott szakon azonban olyan magas volt a ponthatár, hogy nem sikerült bejutnia az államilag finanszírozott képzésre. Mivel a szülei nem tudták vállalni a „tandíjat”, ő pedig nem akart diákhitelt felvenni, tavaly újra jelentkezett. Most már sikerült bejutnia, igaz, nem az először választott szakra. Azon azonban igencsak meglepődött, hogy két év alatt milyen sokat emelkedtek az önköltséges képzések árai.

Mint mesélte, az egyik osztálytársának a szülei vállalták, hogy kifizetik az orvosi képzés magas költségét.

– Ez az osztálytársam aztán mindent megtett azért, hogy jó eredményt érjen el az első évben, mert tudta, hogy csak így kerülhet át állami ösztöndíjas képzésre. Ez sikerült is neki. Egy másik osztálytársamnak azonban jómódúak a szülei, ő nem is akar átkerülni az ingyenes képzésre – mesélte Nóra. Véleménye szerint nem jó jel, hogy folyamatosan növekszik a képzések önköltsége, mert ez sok fiatalt tántoríthat el a tanulástól. A diákhitel nem tökéletes megoldás, hiszen azt valamikor vissza kell fizetni, és nem jó a felnőttéveket többmilliós hitellel kezdeni.

Drasztikus ugrás

Egyre nehezebb helyzetbe kerülnek azok a fiatalok, akik kénytelenek önköltséges formában elvégezni egy-egy egyetemi szakot. Vagy azért, mert nem volt meg a megfelelő pontszámuk az állami ösztöndíjas képzéshez vagy azért, mert elfogytak az állam által finanszírozott féléveik. Évek óta emelkednek a képzések díjai, de ebben az évben néhány szakon drasztikus ugrás következett be a térítendő költségek terén. Csak egy példa: a Debreceni Egyetemen a természettudományi szakokon 2018-ban 185 ezer forint volt egy félév, ebben az évben viszont már 500 ezer. A természettudományos szakok egyébként más egyetemeken sem olcsók. A pálmát azonban az általános orvosi szakok viszik el.

A Semmelweis Egyetem általános orvosi képzése 2013-ban 1 millió 20 ezer forintba került, a Debreceni Egyetemen ugyanezen a szakon 950 ezer forintot kértek el egy szemeszterért. Idén viszont mindkét helyen 1 millió 350 ezer forintot kell fizetni majd a félévekért, az orvosi diploma megszerzéséig több mint 16 millió forintot kell kiadniuk a diákoknak.

Ha pedig valakit a televíziós műsorkészítés érdekel, neki is alaposan a zsebébe kell nyúlnia, ez ugyanis 800 ezer forintba kerül félévenként a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.

Miskolcon olcsóbb

Szétnéztünk a Miskolci Egyetem által meghirdetett szakok között is. Kiderült, itt is emelkedtek az évek során a térítési díjak, de korántsem annyira, mint például a fővárosi egyetemeken. Miskolcon például a jogászképzés díja 2015-ben 220 ezer forint volt félévenként, most 225 ezer forint. A tanárképzésért 2015-ben 330 ezer forintot kértek négy évvel ezelőtt, most 450 ezret, a gépészmérnöki képzés pedig 200 ezer forintról 320 ezerre emelkedett. A mesterképzés tarifája magasabb: például a gépészmérnökin 490 ezer forint egy félév, a marketing szakon pedig 300 ezer.

Határok között

Az egyetemi szakok önköltségét első körben a szakminisztérium határozza meg, mely egy alsó és felső határt szab, tudtuk meg Fekete Sándortól, a Miskolci Egyetem tanulmányi szakreferensétől. A kereten belül már az egyetemek döntenek arról, hogy mennyi legyen a díj. Ez sok mindentől függ. Például, hogy mennyi az adott képzés költsége, milyen az egyetem infrastruktúrája, miből tud bevételt szerezni az intézmény, és természetesen az is számít, hogy az ország melyik régiójában található, sorolta a szakreferens.

– A Miskolci Egyetemen szerényebb az önköltséges képzések díja az országos átlagnál, hiszen szegény régióban fekszik. A túlzottan magas díjakat a hallgatók valószínűleg nem tudnák vállalni. Azt azonban meg kell jegyezni, hogy azok a diákok, akik nem teljesítik az adott félévben a megfelelő kreditszámot és nem érik el a megfelelő tanulmányi eredményt, átkerülnek önköltséges képzésre. Az ő helyükre a jó eredményt elérő önköltségesek viszont állami ösztöndíjakat kaphatnak meg. A tapasztalat az, hogy a hallgatók hajtanak azért, hogy állami ösztöndíjasok lehessenek – jelezte Fekete Sándor.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában