utánajártunk

2019.09.09. 14:00

Játszótéri terepszemle: az újaktól a rozogákig

Olvasónk panasza nyomán vettük szemügyre a legnagyobb miskolci lakótelep, az Avas játszótereit. Benyomásaink vegyesek.

Pap Gyula

Az 5 éves Csuha Botond – akinek kedvenc akcióhőse a Pókember – ovi után rögtön a játszótérre látogat a nagymamájával

Fotó: Kozma István

Az a kérdés is felvetődik, hogy mennyi játszótér fenntartására van ereje és pénze a megyeszékhely önkormányzatának. A városházi szóvivő megkeresésünk alapján arra is felhívta a figyelmet: jelenleg két új játszótér minősítése, illetve átvétele zajlik. Egy új, az EU-normáknak is megfelelő játszótér kialakítása 5 és 10 millió forint közötti összegbe kerül.

Szeretném egy pár képpel illusztrálni az avas-déli játszótér állapotát – írja Zsebesi Béla, aki a Sályi István utcában lakik. Vannak olyan helyek, ahol padok voltak valamikor. Most csak a helyük látszik. Van olyan is, ahol a füvet levágták és elfelejtették elvinni – ecseteli a levélíró. Felszereltek a játszótéren szolárlámpákat, azokból is már csak nyomokban találhatók oszlopok.

Változó minőségben

Olvasónk jelzése nyomán vettük szemügyre az említett játszóteret, és több más avasi létesítmény állapotát.

A Sályi utcai játszótéren a délelőtti időpont ellenére meglehetősen nagy nyüzsgés fogadott. Az eurokonform játszótér számos elemét birtokolták a különböző korú gyerekek. A levélben említett hiányosságokat szomorúan konstatáltuk, de az eszközök túlnyomó része használható állapotban volt a 2010-ben átadott objektumban.

Molitórisz Sándorné először jött unokájával a gyerek óvodája mellett lévő játszóterületre. A kis Botond örömmel vette birtokba a számára új kihívást jelentő eszközöket, „le sem lehetett” szedni a mászókáról. Megtudtuk, több helyet is kipróbáltak, a Máltai Játszótér a másik kedvencük, a rendezettség és a játékok sokfélesége miatt.

Csak a Sályi utca szűkebb környezetében mintegy nyolc játszótérre leltünk. Ezek minősége változó volt, némelyik több részből álló biztonságos elemeket tartalmazott, de volt, ahol két rozoga, leharcolt hinta jelentette a szórakozási lehetőséget. Egyik helyen érzékelhető volt, hogy szorgos kis kezek gyakran lapátolják át a homokozó talaját, máshol a fű nőtte be a homokos játszóterületet, leperegtek a pihenőlóca darabjai.

Szabó Mátétól, a miskolci önkormányzat szóvivőjétől megtudtuk: Miskolcon több mint háromszáz játszótér található, ezek közül 103 uniós, 190 régi típusú, úgynevezett TRIÁL játszótér, ezeket a Városgazda Kft. kezeli.

Két újabb

A játszóterek karbantartása és hatósági felülvizsgálata folyamatos, ütemterv szerint végzik. A balesetveszélyes játszóeszközöket azonnal megjavítják vagy végleg leszerelik a Városgazda munkatársai. A műszaki ellenőrök szintén rendszeresen vizsgálják a játszóterek állapotát. A város a rendelkezésre álló forrásoknak megfelelően folyamatosan alakítja át a játszóeszközöket az uniós szabványoknak megfelelőre, illetve épít új játszótereket. Jelenleg is folyamatban van két új játszótér minősítése, illetve átvétele – emelte ki a szóvivő.

Egy EU-s játszótér kialakítása minimum 5-10 millió forintba kerül.

Az önkormányzati képviselők lehetőség szerint igyekeznek képviselői alapjukból a játszóterek fejlesztését finanszírozni. A káresetek jelentős részéről lakossági bejelentés alapján, illetve képviselők jelzései szerint szerez tudomást a városháza és a Városgazda. Sok kárt okoznak a rongálók és a játszóeszközöket nem rendeltetésszerűen használók.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában