2020.05.05. 14:30
Ötszázezer forint is lehet a büntetés, ha nem tartjuk be a szabályokat
A rendőrség ellenőrzi a vendéglátóhelyek teraszait, hangzott el az Észak-Magyarország kérdésére válaszolva.
Budapest, 2020. április 22. A kormany.hu által közreadott képen Müller Cecília országos tisztifõorvos a koronavírus-fertõzés elleni védekezésért felelõs operatív törzs online sajtótájékoztatóján 2020. április 22-én. Továbbra is zajlik az idõsotthonok ellenõrzése a koronavírussal összefüggésben; kiemelten vizsgálják az egészségügyi ellátást, a dolgozók felkészültségét - mondta a tisztifõorvos. MTI/Botár Gergely/kormany.hu
Forrás: MTI / kormany.hu
Fotó: Botár Gergely
Kedden is megtartotta tájékoztatóját az Operatív Törzs. Kiss Róbert rendőr alezredes, az Ügyeleti Osztály munkatársa elmondta, a járvány kezdete óta 1447 házi karanténnal kapcsolatos intézkedésre volt szükség. A büntetőeljárások száma 321-re emelkedett, ebből 83 rémhírterjesztés, 26 közveszéllyel fenyegetés miatt indult, eddig 62 gyanúsítottat hallgattak ki a rendőrök. Az érettségi vizsgák rendben folynak, tette hozzá.
Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, 3065 igazolt fertőzöttet tartanak nyilván ma. Az elhunytak száma 12 fővel nőtt. Az aktív fertőzöttek száma kétezer alá csökkent, ami örvendetes hír, 1993-an vannak. Csökkent az új fertőzöttek száma, és nőtt a gyógyultaké. Az aktív fertőzöttek száma 63 százaléka Pest megyében és a fővárosban található, 982-en vannak kórházban, közülük 55-en lélegeztetőgépen. Aszerint alakul a betegség, ahogy arra számítottak, vélhetően valóban egy nyugvópontra érkeztünk. Ennek köszönhető, hogy elkezdődhetett május 4-én az egészségügyi rendszer újraindítása, azonban fontos hangsúlyozni, hogy óvatosnak kell lenni. Minden egészségügyi ellátásra be kell jelentkezni telefonon. A sürgősségi ellátások azonban ugyanúgy soron kívüliek, mind eddig.
Akut probléma esetén zavartalan a fogászati ellátás, de itt is kérik, hogy jelentkezzenek be előre telefonon, hogy ne legyenek egyidőben többen a váróban, ahová maszkkal kell érkezni. A bejelentés során történik egy telefonos kikérdezés, hogy kiderüljön, nem beteg-e az illető. Ha beteg, akkor is el kell ilyen esetben látni, csak nem mindegy hogyan. A személyes megjelenéskor is felmérik az illető állapotát egy kérdőívvel. Kizárólag akkor szükséges laboratóriumi tesztet végeztetni, ha felmerül a gyanú, hogy koronavírusos betegről van szó. A nem sürgős fogászati beavatkozásokhoz időpontot kell kérni. Nagy számú beteg ellátására nincs lehetőség egyik napról a másikra, ezért türelmet kérnek azoktól, akiknek nincs akut problémája. A fogászati dolgozókat megvédik a szükséges védőeszközök.
Az újságírói megkeresések között a vendéglátóhelyek kerthelyiségeinek, teraszainak újra nyitása miatt felmerült a kérdés, kell-e a pincérnek maszkot, kesztyűt viselnie? Dr. Müller Cecília elmondta, a jogszabály erre nem kötelezi, szabadtéri kiszolgálásról van szó, ahol kisebb az átadás veszélye, így eldönthetik, hogy viselnek-e vagy sem.
Az Észak-Magyarország kérdéseként elhangzott: a kávézók megnyitásával alábbhagyott az óvatosság, Miskolcon a fiatalok nagy tömegben, maszk nélkül kávéztak. Ki és hogyan ellenőrzi ezt? Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta, a rendőrség is ellenőrzi. Az volt a feltétele a vendéglátóhelyek újra nyitásának, hogy mindenki tartsa be a szabályokat. Ha valaki ezt nem teszi meg, az szabálysértésnek minősül, ami miatt 5-100 ezer forintos helyszíni bírság szabható ki, míg az elrendelt szabálysértési eljárásnál 5-500 ezer forint között lehet a büntetés. Hozzátette: nem a bírság kiszabása a cél, hanem az, hogy a járvány ne terjedjen és mindenki vigyázzon a saját és a környezetében élők egészségére.