2020.06.20. 09:00
Folytatódik a próbaterápia
Júliusban ismét légúti gondokkal küzdő betegeket fogadhatnak az aggteleki Baradla Barlangban.
Fotó: Marosréti Ervin
Az esztendő elején írtunk róla, hogy gyógyhely lehet az ország leghíresebb barlangja, az aggteleki Baradla. Lezajlott az első próbaterápia, és a minősítéshez szükséges vizsgálatok is folyamatosan zajlanak. A barlang mikroklímája elsősorban légúti megbetegedések kezelésére alkalmas, amit az elmúlt időszakban állapítottak meg a szakemberek. A közelmúltban kiértékelt eredmények kedvező képet mutatnak, ezért nyáron tovább folytatódik a folyamat.
Kedvező visszajelzések
– Napi rendszerességgel, három hétig volt a vendégünk tíz légúti problémával küzdő beteg – tekintett vissza az első próbaterápia idejére Gruber Péter, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság általános igazgatóhelyettese. – Már a terápia ideje alatt is azt tapasztalták az orvosok, hogy a látogatók fizikai állapota nagyon sokat javult. Közel sem voltak annyira fáradékonyak, mint korábban, néhányuknál pedig a roham- és görcsoldó gyógyszerek használatát csökkenteni lehetett. Ebből is kiderült, hogy a résztvevők egészségi állapota a barlangban történt kezelésnek, a jótékony hatású klímának köszönhetően nagyon sokat javult.
A téli időszak után az igazgatóság az edelényi kórházzal közösen egy újabb terápiát tervezett, amit azonban a koronavírus terjedése keresztülhúzott. A betegek – érthető okok miatt – tavasszal nem vállalták az utazást és a kezelést, de rövidesen ismét a barlangban tornázhatnak, pihenhetnek, kezelhetik az asztmatikus tüneteket.
Nyáron folytatják
– Most már egyértelműen normalizálódik a helyzet, a sok szigorítás után így mi is bátrabban tervezhetünk – folytatta Gruber Péter. – Éppen ezért a kórházzal már megállapodtunk abban, hogy júliusban újabb terápiát kezdünk, a tervek szerint pedig ősszel jön a harmadik is. Nem szeretnénk ugyanis megállni azzal a folyamattal, amely szükséges ahhoz, hogy gyógybarlanggá nyilvánítsák a Baradlát. Ehhez három próbaterápiára van szükség, amelyet három különböző évszakban végzünk el. Ez már elegendő lesz ahhoz, hogy a szükséges anyagot be tudjuk nyújtani a hatóság felé.
Gruber Péter szerint a barlang 2020 végére, esetleg a jövő esztendő elejére rendelkezhet a gyógyhelyminősítéssel, ezután pedig megkezdődhet a betegek folyamatos ellátása, amelyet a társadalombiztosítás is finanszíroz.
Egyelőre zárva
A Baradla-barlang egyébként a turisták előtt továbbra is zárva tart, hiszen a kormány egyelőre nem adott engedélyt a nyitásra. Az igazgatóságnál azonban néhány közkedvelt rendezvény szervezése már elkezdődött. A jövő hét végétől újraindítják a felszíni túrákat, és nagyon szeretnék azt is, ha a korábban tervezett sport- és szabadidős programokat meg tudnák tartani. Amint erre lehetőségük nyílik, ezzel élni is fognak. Az idegenforgalom ugyanis nagyon hiányzik a településnek és az egész környéknek.
Kapcsolódó cikkek:
(A borítóképen: Egy korábbi terápián)