2020.06.23. 09:00
Kevés a fiatal fogorvos
Megyénkben tizennégy állami fogorvosi praxis betöltetlen, de az ellátás mindenhol folyamatos.
Forrás: ÉM
Júniusban a fogászati alapellátásban 11 praxis szerződése szűnt meg országosan. Áprilisban a tartósan betöltetlen fogorvosi praxisok száma 235 volt, májusban 246, júniusban pedig már 288. A megyei kamarai elnök szerint a probléma összetett és nem új keletű megyénkben sem.
Nem drámai a helyzet
Napjainkban is népszerű a fogorvosszakma, de a fiatalok gyakran külföldre pályáznak.
„Amikor a fogorvosok létszámáról beszélgetünk, akkor lényeges tisztáznunk, hogy a kollégák egy része állami és magánpraxist is vezet, és többen nyugdíjasként is dolgoznak. Bár a kötelező kamarai tagság folyamatosan növekszik, de ez alapján azt nem lehet leszűrni, hogy a szakember hol dolgozik – tájékoztatott Farkas Tamás, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnöke. – Azt viszont fontos kiemelni, hogy drámai csökkenést nem tapasztalunk megyénkben. Se jelentős javulás, se jelentős romlás nem volt jellemző az elmúlt időszakban. Persze az tény, hogy az átlagéletkor a megyei fogorvosok körében magas, tehát elöregedés tapasztalható.”
A lakosságnak kevesebb mint 30 százaléka veszi igénybe a fogászati alapellátást.
„Az állami ellátás két részből, alap- és szakellátásból tevődik össze. Az alapellátást mindenki lakóhely szerinti körzetekben veheti igénybe. A szakellátáshoz tartozik a fogszabályozás, szájsebészet és a parodontológia, ami nincs a megyénkben. Az állami praxisokban azért keletkeznek lyukak, mert a finanszírozás töredéke a magánpraxisénak. A kamara erre a különbségre szeretné felhívni a figyelmet, elsősorban azok miatt a páciensek miatt, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy magánorvosuk legyen. Ugyanakkor egy nem régen végzett kutatás eredménye kimutatta, hogy a magyaroknak már több mint 70 százaléka a fogászati magánpraxist veszi igénybe, ami a gyógyászati ágazatok között is vezet ezen a téren. A legújabb tendencia a nagyobb, 10–15 praxist magába olvasztó hálózatszerű vállalkozásoknak kedvez” – mondta.
„Az államilag finanszírozott fogászati alapellátásban a települési önkormányzatok feladata, hogy betöltsék a praxisokat. Miskolcon jelenleg nincs szabad körzet. A megyében a júniusi adatok szerint 14 körzet – Ároktő, Baktakék, Borsodnádasd, Gesztely, Girincs, Hejőkeresztúr, Kazincbarcika egyik körzete, Monok, Pálháza, Sajóbábony, Sajókaza, Szomolya, Tarcal, Tard – maradt betöltetlenül. Ezek zömében kistelepülések és egy kazincbarcikai körzet kivételével, ahol most halt meg a fogorvos, tartósan helyettesítéssel működnek. Tehát a betegek számára mindenhol megoldott a folyamatos ellátás. A kevésbé népszerű körzetekben praxisvásárlási támogatással próbálják ösztönözni a fiatal orvosokat, akik leggyakrabban pályakezdőként választják ezeket a helyeket.”
(A borítóképen: A megyei fogorvosok körében elöregedés tapasztalható)