Állatvilág

2020.07.23. 10:00

A hibrid vadmacskák is életképesek a szabadban

A vadmacska és a házi macska egy fajnak tekinthető, ezért képesek szaporodni.

Detzky Anna

????????????????????????????????????

Forrás: Olvasónk küldte

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy házi cica és vadmacska hibrid kölykét fogadják be gyanútlan állatbarátok az erdő szélén. Június 18-án portálunkon számoltunk be róla, hogy egy martinkertvárosi férfi Szikszó közelében három kiscicát talált, amelyekről genetikai vizsgálattal kiderült, hogy hibridek.

– Az állatok keveredése régebben is lehetséges volt, hiszen a vadmacskák háziasításával jött létre korábban a házi macska. Viszont a háziállatok nem kívánt szaporulata miatt manapság többször fordul elő ilyesmi. A jelenség veszélyezteti a ritka vadmacskák tiszta vérvonalát, végzetes betegségek elterjedését okozhatja az oltatlan vadak körében, és az újdonsült gazdiknak is okozhat kellemetlenségeket. A folyamatot csak felelős állattartással lehetne lassítani, ha a gazdik jobban ügyelnének kedvenceik kalandozásaira és ivartalaníttatnák őket – hangsúlyozta Veress Tamás, a Miskolci Állatkert és Kultúrpark gyűjteményi vezetője.

Kerülik az embert

A vadmacskák a legritkábban szem elé kerülő hazai emlősök egyikének tekinthetők.

– A természetvédelmi oltalom alatt álló vadmacskák eredetileg Európában, Ázsia észak-nyugati részén és Észak-Afrikában voltak őshonosak, de mostanra nagyon sok helyről eltűntek. A mi kontinensünkön is összezsugorodott az állományuk. Magyarországon szigetszerűen, elsősorban az északi-középhegységi erdeinkben élnek, tehát a Mátrában, Bükkben és a Zempléni-hegységben is felbukkannak. Mivel rejtőzködő életmódúak, ezért rejtély, hogy hány egyed élhet belőlük. Kiválóan másznak fára, a lombkoronában és üregekben is el tudnak bújni – magyarázta a szakember.

Magányos állatok

A miskolci állatkertben jelenleg két nőstény vadmacskát, anyát és lányát láthatják.

– Magányos életmódú ragadozókról van szó, a hím és a nőstény csak a január-februári párzási időszakban keresi egymás társaságát. A nőstény egyedül neveli a 2-4 tavasszal megszülető kölyköt, akik legalább fél évig, de akár 8-9 hónapig, a következő párzási időszakig is az anyjukkal maradnak. A természetben elsősorban kis testű állatokat zsákmányolnak, amelyek lehetnek rágcsálók, kisebb madarak, de akár hüllők, kétéltűek is – sorolta a gyűjteményi vezető.

A hibridek is védettek

Mostanra jelentős hibrid állomány alakult ki, ami szintén megnehezíti az egyedszám vizsgálatát.

– Ha tiszta fajú vadmacskákról van szó, akkor általában néhány külső jegy alapján fel lehet ismerni őket. Ilyen például a sötétbarnás, vagy szürkés szőrzeten megjelenő fekete cirmos mintázat, ami a gerincen egy vonalban végigfut. A farkuk gyűrűzötten mintás, a legvége pedig fekete. Rendszerint nagyobb termetűek. A viselkedésük más, sokkal vadabbak, mint a legelvadultabb kóbor házi cicák. A hibridek is életképesek a szabad természetben és viselkedésük az egészen szelídtől a teljesen vadig, széles spektrumon mozoghat. Ha elhagyottnak tűnő kiscicával, vagy sérült macskával találkoznak a kirándulók, mindig az illetékes nemzeti parkok főigazgatóságát kell értesíteni. Már csak azért is, mert akár tiszta vérvonalú, akár hibrid állat otthon tartása természetkárosításnak minősül, ugyanis a hibridek is védettek – emelte ki Veress Tamás.

(A borítóképen: Kölyökkorban nem egyértelmű: házi vagy vad?)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában