vélemény

2020.07.01. 15:30

„Kiemelkedő mű a 42”

Miskolci egyetemista is véleményezte a sikerkötetet.

Bájer Máté

Irlanda Kristóf a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának hallgatója. A Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet kortárs irodalmi műveket elemző szemináriumára készített dolgozatát közölte a Palócföld. Peer Krisztián költő, forgatókönyvíró, számos kedvelt verseskötet és egy közelmúltbeli trauma tulajdonosa. Kettőjük testetlen találkozásának az irodalmi tér adott helyet, meg persze a Palócföld Kortárs Kritikai Műhely rovata, ami olyan alkotásokat közöl, melyek a mai magyar és világirodalom könyveiről születtek.

Made in Miskolc

A műhely gondolata a Miskolci Egyetem Irodalomtudományi Intézetében született meg ez év tavaszán. Hallgatók és oktatók közösen szeretnék az intézet műhelyében született, érett és eredeti munkákat közölni, a kortárs irodalom jelentős könyveit párbeszédbe hozni. A Palócföld irodalmi, művészeti, közéleti folyóirat online oldala pedig vállalta, hogy teret ad a kortárs kritikáknak.

Irlanda Kristóf – aki egyébként a miskolci slam poetry rendezvények visszatérő versenyzője, számos klub győztese – pedig igyekezett megfejteni, miért is a 42 a válasz a világmindenség kérdésére (aki látta vagy olvasta a Galaxis útikalauz stopposoknak című művet, az más kontextusba is emelheti a költő kötet kiadásakor betöltött életkorát).

„A traumák feldolgozására tollat ragadunk. Tintaszín vér folyik szíveinkből és pacsmagot hagy a papíron, hatalmas folt tátong a szűkös fehérben, mi pedig, elemzők, olvasók Rorschach-teszthez hasonlatosan kezdünk formákat, alakzatokat keresni az elfolyó emlékekben. Hogyan elemezzünk gyónást, hogyan közelítsünk meg valamit, ami ennyire személyes?” – boncolgatja a terápiás írás szükségességét és lehetőségeit Irlanda Kristóf. És a felütés ül az állon: a 42 ugyanis vérbeli terápiás kötet: minimum annyi köze van a halálhoz, mint a létezéshez. Peer Krisztiánt önkéntes remeteségből egy új szerelem szakította ki: barátnője mellett írni kezdett, és már friss kötetének a fele készen volt, amikor párja tragikus hirtelenséggel engedte el a kezét. Agyhártyagyulladásban halt meg 25 évesen. Innentől változott át a 42 a modern magyar irodalom legnagyobb hatású pokoljárásává.

„Peer Krisztián kötete önmagában egy gyásztörténet, amely nem kíván hírverést, sem bulvárba illő pletykálkodást” – véli Irlanda Kristóf, aki végül úgy fogalmaz, hogy a kötet esztétikailag, tartalmilag és stilisztikailag a kortárs irodalom egyik legkiemelkedőbb darabja.

(A borítóképen: Irlanda Kristóf)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában