2021.02.23. 07:00
Így lesz a kutatásból cég és pénz
Az egészségügyben várható technológiai forradalomnak akár magyar cégek is a nyertesei lehetnének.
Fotó: Shutterstock
Technológiai forradalom várható az egészségügyben, ezermilliárd eurós iparág van kialakulóban, derül ki egy tanulmányból.
Fürjes Balázs Zoltánt kérdeztük a témában, aki évek óta azzal foglalkozik, hogy az unió egészségügyi innovációs intézetének régiós szervezete, az EIT Health Innostars élén felkutassa és piachoz segítse az egészségügyi fejlesztésekben érdekelt magyarországi és más európai startupokat (induló vállalkozásokat).
Minél hamarabb
Az Északnak megerősítette: reális a technológiai forradalom kifejezés az egészségüggyel kapcsolatban, hiszen minél hamarabb derül ki az emberek betegsége, és ők minél hamarabb kaphatnak célzott kezeléseket, az annál nagyobb megtakarítást jelent az ágazatnak.
– Korábban, amikor az egészségügy még nem rendelkezett fejlett technológiával, csak akkor kezdték el a betegeket gyógyítani, amikor már látható, érezhető volt a betegség. Ez meglehetősen sokba került. Később megjelentek az egyre jobb diagnosztikai fejlesztések, amelyek segítségével egyre korábban vették észre a bajokat. Aztán megjelentek a mesterséges intelligenciával felturbózott úgynevezett „big data” (adatbányászat) elemzések, amelyek nagy valószínűséggel megmutatták, hogy kik tartoznak a veszélyeztetett csoportba bizonyos betegségek kapcsán. A modern DNS-elemzéssel pedig már személyre szabottan meg lehet mondani, hogy az illetőnél nagy valószínűséggel milyen betegségek alakulnak majd ki. Ezt akár már az ember születésekor is meg lehet mondani. A diagnosztikával már korán és pontosan megállapítható a betegség, ezzel időt és életet nyerünk. A diagnosztika az egyik leggyorsabban fejlődő egészségipari terület már évtizedek óta – fogalmazott a szakember.
Célzott terápia
Hozott egy példát is. Nemrég kapott nemzetközi díjat az Oncompass Medicine nevű cég. Ők például meg tudják mondani, hogy a különböző rákbetegeknek melyik fajta kezelés lesz hatásos. Mert most az orvosi protokoll úgy néz ki, hogy el kell végezni az A kezelést, ha az nem hatásos, akkor a B-t, ha az sem, akkor a C-t. Ha azonban előre tudni lehet, hogy csak a C eredményes az illető betegnél, akkor meg lehet spórolni a felesleges terápiákat. Ez a beteg szervezetét is kíméli, időt, tehát életet nyer, az egészségügynek pedig megtakarítást jelent.
Hogyan lehetnek magyar innovációk, startupcégek az egészségügyben várható technológiai forradalom részesei? – kérdeztük.
Fürjes Balázs kifejtette: cégük egy év alatt legalább ezer startupot vizsgál meg. Vannak nagyon jó ötletek, de a győzelemhez három dolog kell. Az egyik, hogy legyen mögötte valamilyen egyetemi kutatás. A másik, hogy legyen a csapatban egy vállalkozó, aki a kutatás gyakorlati alkalmazhatóságát felismeri. Kérdés persze, hogy a kutatók meg merik-e osztani eredményeiket a vállalkozóval. A harmadik fontos dolog, hogy a csapatnak legyen külföldi kapcsolata, ne egy buborékban éljen. Például ha van egy közös kutatásuk és publikációjuk valamelyik külföldi egyetemmel, akkor bekerülhetnek a nemzetközi vérkeringésbe, abba a bizalmi környezetbe, ahol elkezdik ajánlani őket másoknak is. Ekkor válhat sikeressé egy kezdő cég. Tehát a fejlesztésen túl kapcsolatrendszerre és befektetőkre is szükség van – hangsúlyozta Fürjes Balázs.
Elég egy ötlet
Békási Tamás, az EIT Health InnoStars, üzletfejlesztési vezetője azt tette hozzá, hogy tapasztalatai szerint a magyar, fiatal kutatók és egészségügyi szakemberek jelentős része nem vállalkozó kedvű, de szerencsére ez a körülmény évről évre egy kicsit javul. Az egészségügy területén kutatók nagyon jól értenek ugyan a szakmájukhoz, kiváló szakemberek, de az üzleti oldalt nem tudják képviselni, így a terméküket és szolgáltatásukat nem képesek piacra vezetni. Sajnos nem kellően elterjedt gyakorlat az sem, hogy maguk mellé vesznek egy gazdasági szakembert, aki tudja, hogyan lesz a kutatásból pénz, hogyan lesz belőle cég és önálló munkahely. Az EIT Health Innostars azonban már az ötlet megszületése után fel tudja karolni az egészségügyi innovátorokat és csapatokat, még bejegyzett cég sem szükséges hozzá, jelezte a szakember.
– Reméljük, a Miskolci Egyetem és a régió vállalkozást segítő cégei együttes erőfeszítéssel felismerik ezeket a lehetőségeket – tette hozzá.
(A borítóképen: Egyre fejlettebb technológiákat használnak az egészségügyben is (illusztráció))