2021.08.03. 07:00
„Elveszítjük az idő lenyomatát”
Megmenthető lenne az edelényi művelődési központ. Az egykori tervezője szerint az épület helyére szánt új létesítmény a ház elbontása nélkül is elférne.
Forrás: Olvasónk küldte
Sérelmezi Bodonyi Csaba Ybl- és Széchenyi-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia alapító tagja, hogy az Észak-Magyarországban megjelent hír szerint Edelényben elbontani készülnek az egykor általa tervezett művelődési központot. Ráadásul úgy, hogy erről nem is tájékoztatták. Szerinte az épület megmenthető. Felújítása a tervezett költségből orvosolható lenne: a kormány által az előkészületekre – benne a bontásra – biztosított 176 és fél millió forintból alul, felül és belül hőszigetelhetnék a meglévő épületet, s a szerkezetjavítás is elkészülhetne. Ezekre körülbelül tíz éve tervi javaslatokat és statikai véleményt készítettek, hangsúlyozva a felújítás szükségességét és sürgősségét. Volna helye és értelme tehát a megoldás keresésének, már ha akár Edelény polgármestere, akár az új beruházás tervezője megkereste volna ezzel kapcsolatban, vagy ezután megkeresnék. És akkor megmaradhatna egy ház.
Ybl-díjat alapozott
– Annak idején ez az épület volt az Ybl-díjamat megalapozó egyik épülettervem. A házban található a világhírű, Kossuth-díjas és a Nemzet Művésze cím birtokosa, Schrammel Imre kerámiafal alkotása. A külső tér fókuszában, az épülettel kontextusban áll Gyurcsek Ferenc szobrászművész Három tavasz-emlékműve. Ez az épület – melyhez felhasználtuk egy meghiúsult kultúrház már leszállított vasbeton cölöpjeit, pillérként, s a fűben heverő acél rácsostartókat is beépítettük. Vállaltuk ezt a kötöttséget, mert takarékosak voltunk, hiszen 6 millió forint volt a keret. Az épület a hazai regionális építészeti irányzat egyik előfutára volt, ma is így tartják számon. Élénk szakmai érdeklődést és látogatottságot teremtett, könyvekben, portréfilmben, médiában gyakran szerepelt. Én itt indokolatlan rombolást és értékvesztést látok – vetette fel Bodonyi Csaba, kifejtve, hogy miért mondja ezt.
Nekem egy régi álmom válna valóra, ha az új épület a meglévő mellett azzal együttesen megvalósulhatna – Bodonyi Csaba
A multifunkcionális épület – amelynek a bontással helyet csinálnának – kényelmesen elférne úgy is, hogy közben megmaradna az általa tervezett épület. Ezt onnan tudja, hogy az irodájuk egykor – az edelényi kastély rekonstrukciójának generáltervezőjeként – beépítési tanulmánytervet készített erre a területre, a várhatóan szükségessé váló épületek elhelyezésére, s egy új városi köztér reményében. Ezt a tervet a város akkori főépítészével Bodonyi Csaba egyeztette is. A sportcsarnok és rendezvényterem mellett még egy könyvtár és egy szálloda is elfért úgy, hogy megmaradt volna a művelődési központ is.
Régi álma válna valóra
– Egyébként a beruházásnak örülök, mert megvalósulna az eredeti terv, hogy itt egy városi szintű intézményközpont és új köztér jöjjön létre, aminek tudatos sarokelemeként a meglévő kultúrházat szántuk – tette hozzá. – Nekem egy régi álmom válna valóra, ha az új épület a meglévő mellett azzal együttesen megvalósulhatna. A bontással nem az építészeti együttes és köztér felé haladnánk, hanem újratermelnénk a meglévő épület árvaságát, pedig még az új gyaloghíd is a folytatás reményében került a kultúrház teraszának tengelyébe.
Bodonyi Csaba tágabb összefüggésbe is helyezte a problémát:
– Bosszant, hogy miközben bíráljuk a nyugaton napirenden lévő „cancel culture”-t, a hazai építészetben ugyanazt csináljuk. És nem csak erre az épületre gondolok. Miközben éppen „eltöröljük a múltat” – mint a szocialista építészetben –, gátat vetünk a folytonosságnak. Mindenképpen vesztünk: elveszítjük az idő lenyomatát, a szokásokat, az akkori anyaghasználatot, a város történetiségét. A csupa egyidejű „up to date”, „eldobható” épületekből álló település olyan, mint egy lakótelep.
Nem kívánt reagálni
Az edelényi építési tervekkel a napokban foglalkozott az Észak: a Magyar Közlönyben július 15-én jelent meg a kormányhatározat egyes vidéki sportfejlesztések támogatásáról. Edelényben az új városi sport- és kulturális központ megvalósításának előkészítésére 176 millió 530 ezer forintot kap az önkormányzat. A jelenlegi művelődési központ helyén egy új multifunkcionális épület valósulna meg, több mint hárommilliárd forintból. Molnár Oszkár polgármester lapunknak arról beszélt: a jelenlegi művelődési központ a hetvenes években épült, energiafaló, és statikailag is nagyon rossz állapotban van. Ezért döntöttek a teljes elbontás mellett, hogy a helyére egy új művelődési és sportközpont épülhessen, ugyanis a városnak nincs sportcsarnoka. A létesítmény felerészben otthont ad a közművelődési lehetőségeknek, illetve a sportolásnak is. A sportcsarnok egyik oldalán egy ötszáz férőhelyes lelátó épülhet meg, illetve egy ötszáz fős színházterem mellett kapnának helyet a kisebb termek az épületben.
Az Észak megkeresésére az újabb felvetésekre, a Bodonyi Csaba által elmondottakra Molnár Oszkár nem kívánt reagálni.
(A borítóképen: A Bodonyi Csaba irodája által készített terv mutatja, hogyan férne el a multicsarnok mellett egy városi könyvtár és egy szálloda is a meglévő kultúrház mellett)