pályázat

2021.11.09. 08:30

Forráshoz juthat a vidék is

Összesen 20 milliárd forintra lehet mától benyújtani a pályázatokat.

Balogh Csilla

Forrás: Shutterstock

Fotó: Shutterstock

Keddtől pályázhatnak a vidéki vállalkozások vissza nem térítendő támogatásra a Magyar Falu Vállalkozás-újraindítási Programban. Összesen 20 milliárd forintra lehet benyújtani a kérelmeket.

A Magyar Falu Vállalkozás-újraindítási Program több szempontból is egyedülálló a hazai vállalkozásfejlesztés történetében. Kifejezetten kistelepüléseken működő mikrovállalkozások pályázhattak és pályázhatnak a kisebb öszszegű, igényeikhez leginkább illeszkedő fejlesztések támogatására. A harmadik pályázati kör november 9-én nyílik meg, így a vidéki vállalkozások ismét pályázhatnak vissza nem térítendő támogatásra.

Vissza nem térítendő

– A magyar vállalkozások megerősödését célzó programban az 5000 fő alatti településeken vagy a szabad vállalkozási zónákban működő mikrovállalkozások pályázhatnak 2–10 millió forint közötti támogatásra – mondta György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár tájékoztatójában. Mivel azonban a területi korlátozás mellett számos egyéb feltételnek is teljesülnie kell ahhoz, hogy egy vállalkozás pályázhasson, az elvi jogosultságot mindig egy konkrét cég esetében állapítják meg.

A támogatás formája vissza nem térítendő, intenzitása maximum 70 százalék, vagyis minden 100 forint beruházásnál 70 forintot átvállal az állam. A lehívható előleg mértéke 50 százalék – részletezte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

– A program két korábbi felhívásában már eddig is 2600-nál több pályázót támogattunk 27,4 milliárd forint értékben, most pedig projektmérettől függően újabb 1500– 4000 vállalkozás támogatását tervezzük – hangsúlyozta György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár.

A támogatás új eszközök és gépek beszerzésére, valamint ingatlanberuházás megvalósítására, például üzletek vagy műhelyek építésére, bővítésére, korszerűsítésére és átalakítására fordítható. Részlegesen támogatható a munkavégzéshez szükséges feltételek megteremtése, valamint gyártási licenc és know-how, illetve immateriális javak beszerzése és az információs technológia fejlesztése is.

Emellett részlegesen elszámolható a bérköltség, sőt a projekt-előkészítés és projektmenedzsment is. A pályázó vállalkozásoknak minimum egy lezárt üzleti évvel kell rendelkezniük, és állományi létszámuk minimum 1 fő lehet.

– Az előző körök tapasztalatai alapján elmondható, hogy a program rendkívül népszerű Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ahol leginkább eszközbeszerzésekre és a kapacitásbővítésekre pályáztak. A népszerűség vélhetően annak köszönhető, hogy a régió jelentős tartalékokkal rendelkezik gazdaságfejlesztési szempontból. A megyéből összesen 395 pályázatot nyújtottak be, amelyek csaknem 90 százaléka nyert el támogatást. Így jelenleg 344 projekt megvalósításán dolgoznak, összesen 4,6 milliárd forint értékben, 3,2 milliárd forint kormányzati támogatással – tájékoztatott az ITM.

A támogatási kérelmek beadására 2021. december 9-ig van lehetőség. Részletek a www.palyazat.gov.hu oldalon olvashatóak.

(A borítóképen: A tervezésre is fordítható az összeg)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában